VTB: Ήττα από Ζενίτ για την Αστάνα των Φλεβαράκη-Κασελάκη (photo-video)

2017-10-15T16:39:26+00:00 2017-10-15T16:39:26+00:00.

15/Oct/17 16:39

Την δεύτερη της νίκη στην VTB πανηγύρισε η Ζενίτ Αγίας Πετρόυπολης απέναντι στην “ελληνική” Αστάνα με 84-73 σε ένα ματς όπου είχε εντυπωσιακές φάσεις.

Οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετικοί, με την ομάδα του Έλληνα προπονητή να έχει σοβαρά προβλήματα και στις δύο πλευρές του παρκέ και να βρίσκεται πίσω με 18 πόντους (45-27).

Στο δεύτερο μέρος το μόνο που κατάφερε η Αστάνα ήταν να μειώσει την διαφορά, χωρίς όμως να γίνει ποτέ ουσιαστικά απειλητική για την νίκη, αφού η Ζενίτ έβρισκε τις λύσεις σε άμυνα και επίθεση όποτε τις χρειαζόταν.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Χάρπερ με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ από την Αστάνα ο Λεωνίδας Κασελάκης είχε σε 30 λεπτά συμμετοχής 5 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και κορυφαίος από την ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη ήταν ο εντυπωσιακός, Τζάστιν Κάρτερ με 27 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 45-27, 60-49, 84-73