Τεράστια ανατροπή και νίκη της Νίζνι επί της Αστάνα! (video)

2018-03-18T16:19:28+00:00 2018-03-18T16:28:47+00:00.

18/Mar/18 16:19

Η Νίζνι ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ματς απέναντι στην Αστάνα, χάρη σε μία μοναδική ανατροπή στα τελευταία δευτερόλεπτα!

Η Αστάνα του Λεωνίδα Κασελάκη βρισκόταν μπροστά σε μία σημαντική εκτός έδρας νίκη, όμως η Νίζνι είχε διαφορετική άποψη. Με το σκορ στο 73-78, 27” πριν τη λήξη, οι γηπεδούχοι κατάφεραν με ένα σερί 6-0 να πάρουν τη νίη με 79-78!

Αρχικά, ο Στράμπκοφ με σουτ τριών πόντων μείωσε στους 2, οι φιλοξενούμενοι είχαν την μπάλα και το προβάδισμα, 15” πριν τα 40 λεπτά, όμως μία λάθος πάσα τους στοίχισε την κατοχή και εν τέλει το ματς! Ο Κομόλοφ πήρε πάνω του την ευθύνη και με ένα ”τρελό” τρίποντο στο… μηδέν, έδωσε τη νίκη στη Νίζνι, την 5η φετινή σε 15 ματς!

Αντίθετα, οι ηττημένοι ”έπεσαν” στο 6-11. Ο Έλληνας φόργουορντ είχε 10 πόντους, 5 εκ των οποίων στα τελευταία λεπτά, όταν η Αστάνα ”έχτισε” ένα μικρό σερί. Είχε επίσης 2 ασίστ και 2 κλεψίματα. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Γιακόμπ Όντουμ (15 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ) και Στέφαν Γέλοβατς (15 πόντοι, 5 ριμπάουντ)! Φυσικά, δεν μπορούμε να παραλείψουμε Αρτέμ Κομόλοφ με 11 πόντους, με τουε 3 τελευταίους να είναι και αυτοί που έδωσαν τη νίκη στην ομάδα του.

Δείτε ΕΔΩ την βαθμολογία της VTB League και ΕΔΩ τα αποτελέσματα.