ACB: Ζορίστηκαν αλλά νίκησαν Ρεάλ και Μπασκόνια, νέα ήττα για Βαλένθια

Tου Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Η Μπιλμπάο έβαλε δύσκολα στην Ρεάλ, όμως οι Μαδριλένοι πήραν τη νίκη με 80-85 για το πρωτάθλημα Ισπανίας.

Το ματς έγινε ντέρμπι για τα καλά στο δεύτερο ημίχρονο, όταν οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ.

Στο 77-77 όμως, Ταβάρες και Ντεκ σκόραραν για το 77-82 και κάπως έτσι η Ρεάλ έφτασε στη νίκη για το 11-2.

Κάπου εδώ, αξίζει ένα ”play” στο παρακάτω βίντεο για να δείτε ένα τρίποντο του Γιουλ. Η μπάλα χάθηκε από το πλάνο!

Ο Ταβάρες ήταν εξαιρετικός με 15 πόντους-12 ριμπάουντ, ενώ 13 πρόσθεσε ο Γιουλ και από 11 οι Ντεκ-Γιαμπουσέλε.

Για τη Μπιλμπάο του 7-6, ο Χάκανσον έκανε απίστευτο ματς με 29 πόντους, με τον Σμιθ να προσθέτει 19.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 42-42, 58-59, 80-85

Δύσκολα και η Μπασκόνια

Ζορίστηκε, αλλά κέρδισε στην έδρα της Μπρεογκάν η Μπασκόνια με 77-86.

Οι Βάσκοι είχαν το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά το 30-23 ης τρίτης περιόδου άλλαξε τις ισορροπίες.

Η Μπασκόνια, όμως, ”καθάρισε” στο φινάλε, για να ανέβει στο 10-3.

Ο Τόμπσον ξεχώρισε με 15 πόντους-7 ασίστ, όπως και ο Κοστέλο με 13 και ο Χομς με 12.

Για την Μπρεογκάν του 6-7, προσπάθησε με 15 ο Μπάμφορτ και με 14 ο Λούκοβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 32-41, 62-64, 77-86

Έχασε η Βαλένθια

Η Γκραν Κανάρια πήρε πολύ σημαντική νίκη κόντρα στη Βαλένθια με 95-89.

Το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκειά του και στο φινάλε οι γηπεδούχοι ‘’καθάρισαν’’ για την όγδοη νίκη τους σε 13 ματς.

Ο Ίνγκλις με 17 πόντους ξεχώρισε για τους νικητές, ενώ για τις ‘’Νυχτερίδες’’ του 6-7, ο Χάρπερ και Ντούμπλιεβιτς είχαν από 14.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 46-51, 71-69, 95-89