Γλίτωσε και νίκησε η Μούρθια του Κατσικάρη!

Συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα έδωσε η Μούρθια μετά την πολύ δύσκολη νίκη της με 110-102 απέναντι στη Σαραγόσα! Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη φλέρταρε με την ήττα, όμως αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη στις κρίσιμες βολές, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση και τελικά επικράτησε.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Ντέρμπι όπως αναμενόταν ήταν το παιχνίδι ανάμεσα στη Μούρθια και τη Σαραγόσα, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από μία περίοδο στο πρώτο ημίχρονο. Πιο συγκεκριμένα, το σύνολο Έλληνα κόουτς ευτύχησε να προηγηθεί με 30-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου, όμως κατέρρευσε στη δεύτερη με αποτέλεσμα να γκρεμίσει την προσπάθεια του και να πάει στα αποδυτήρια κυνηγώντας στο σκορ με 46-45. Ο Σκοτ Γουντ ήταν “καυτός” για τους γηπεδούχους και με 17 πόντους (5/7 τρίποντα) ήταν η βασική απειλή για την άμυνα της Σαραγόσα.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και τα εκατέρωθεν καλάθια των Φαβεράνι και Γέλοβατς διατήρησαν το σκορ στην ισοπαλία (67-67) με το τέλος της τρίτης περιόδου. Χαρακτηριστικό του πόσο αμφίρροπη ήταν η αναμέτρηση είναι το γεγονός πως στην τελευταία περίοδο καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει με διαφορά μεγαλύτερη των τριών πόντων. Με κάτι λιγότερο από 2 λεπτά να απομένουν, ο Άντελο έδωσε προβάδισμα νίκης στη Μούρθια με 80-77, όμως η Σαραγόσα βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει και με επί μέρους σκορ 8-2 “άγγιξε” τη νίκη (85-82). Στη διαδικασία των βολών ωστόσο δεν αποδείχθηκε ψύχραιμη και επέτρεψε στους παίκτες του Φώτη Κατσικάρη να ισοφαρίσουν σε 88-88 και να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση.

Έχοντας γλιτώσει από σχεδόν βέβαιη ήττα, η Μούρθια είχε την ψυχολογία με το μέρος της και αυτό ήταν το στοιχείο που έκανε τη διαφορά στη έξτρα πεντάλεπτο. Χαρακτηριστικό είναι γεγονός πως σε αυτό το διάστημα οι γηπεδούχοι σούταραν με 2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 9/13 βολές φτάνοντας στο τελικό 110-102