Πρωτάθλημα ΕΣΚΑ Ανδρών: Ο καλύτερος επιθετικός εαυτός… δεν ήταν αρκετός (vid)

Η Eurohoops Academy Λεόντειος βρέθηκε κοντά σε μια μεγάλη ανατροπή, αλλά ηττήθηκε από την ΑΕΚ Περιστερίου, με σκορ 62-67, στο πλαίσιο της 16ης Αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Ανδρών της Γ’ ΕΣΚΑ.

Η ομάδα μας παρατάχθηκε για ένα ακόμη παιχνίδι με σημαντικές απουσίες, παρόλα αυτά, κατάφερε να σκοράρει τους περισσότερους πόντους ως τώρα στη διοργάνωση. Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ΑΕΚ Περιστερίου να παίρνει από νωρίς μια απόσταση ασφαλείας (+7, 10′). Η Eurohoops Academy Λεόντειος εμφανίστηκε καλύτερη στην επίθεση μετά την ανάπαυλα, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ήλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα ως το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Ανδρέα Ματθαίου μπήκαν στο παρκέ αποφασισμένοι. Πιέζοντας σε άμυνα και επίθεση άγγιξαν την ανατροπή, αλλά τελικά οι λεπτομέρειες έκριναν το αποτέλεσμα.

Σε εξαιρετική επιθετικά βραδιά βρέθηκε ο Στέλιος Κόπτσας, ο οποίος σκόραρε 21 πόντους με 5 τρίποντα. Αλέξανδρος Χρήστου και Σταύρος Χαντζάρας πέτυχαν, επίσης, διψήφιο αριθμό πόντων.

Επόμενη αναμέτρηση της Eurohoops Academy Λεοντείου για το Πρωτάθλημα Ανδρών της ΕΣΚΑ, την Παρασκευή 25/2 (22:00) στο Γουδή κόντρα στην ΑΕ Αμπελοκήπων, για την 17η Αγωνιστική.

EUROHOOPS ACADEMY ΛΕΟΝΤΕΙΟΣ – ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 62-67

Δεκάλεπτα: 12-19, 28-33, 45-54, 62-67

Eurohoops Academy Λεόντειος (Ματθαίος Ανδρέας, Βούλγαρης Κωνσταντής): Καϊμακάμης 3(1), Καρτάλιας, Ιακωβάκης, Κόπτσας Αγγ., Κόγκας 6(2), Κόπτσας Στ. 21(5), Σπυρόπουλος 6, Παντελίδης, Χαντζάρας 10(2), Βασσάλας 4, Χρήστου 12(2), Λούκα.