Άλμπα: Εντυπωσιακό break με… 100άρα στο Μόναχο και 1-0! (videos)

Από το πρώτο ημίχρονο η Άλμπα έδειξε πως ήταν σε καλύτερο βράδυ και πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 46-39, παίζοντας πολύ καλά στην επίθεση.

Στο δεύτερο μέρος, παρότι η ομάδα του Αίτο Ρενέσες ήταν πολύ καλύτερη, η Μπάγερν κατάφερνε να διατηρείται κοντά στο σκορ και να στείλει στο φινάλε τον πρώτο τελικό στην παράταση με σκορ 87-87.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν όλα τα μεγάλα σουτ, έπαιξαν καλή άμυνα σε παίκτες “κλειδιά” των Βαυαρών και πέτυχαν το μεγάλο break με 106-95!

Καλύτεροι των νικητών ήταν, ο Γκριγκόνις με 30 πόντους και 5/7 τρίποντα και ο Μπάτερφιλντ με 19 πόντους, 5/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Από την Μπάγερν, προσπάθησε για την ανατροπή ο Μπάρτελ με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Πλέον η Άλμπα προηγείται με 1-0 στην σειρά των τελικών του γερμανικού πρωταθλήματος και απέχει 2 νίκες από την κατάκτηση του τίτλου. Το δεύτερο ματς της σειράς θα διεξαχθεί στο Βερολίνο (6/9), ενώ ο τρίτος τελικός θα γίνει και πάλι στο Μόναχο.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 39-46, 63-69, 87-87, 95-106