ΕΣΚΑ Εφήβων: Αποτελέσματα 6ης Αγωνιστικής

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Στην πρώτη θέση της βαθμολογίας πέρασε ο Δούκας, καταρρίπτοντας το ιστορικό σερί που είχε δημιουργήσει ο Παναθηναϊκός τα προηγούμενα δύο χρόνια, καθώς επικράτησε του “τριφυλλιού” με 63-50. Τρίτος είναι ο Αμύντας, ο οποίος παρά την εντός έδρας ήττα του από την Τριπλή Κορώνα, μάζεψε άλλους δύο βαθμούς νικώντας την ΚΑΠ στο τέλος της προηγούμενης βδομάδας στον εξ αναβολής αγώνα της 3ης Αγωνιστικής. Συνέχεια στις νίκες έδωσε η ΑΕΚ, που επιβλήθηκε στο Μαρούσι με 70-72. Μια ακόμη σπουδαία νίκη πέτυχε η νεοφώτιστη Δάφνη Δαφνίου, αυτή τη φορά κόντρα στο Περιστέρι. Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για την Κηφισιά, η οποία πραγματοποίησε επιβλητική εμφάνιση απέναντι στα Μελίσσια με 91-56. Εξαιρετικός παρουσιάστηκε και ο Απόλλωνας στην Αγία Παρασκευή, από την οποία αποχώρησε με το ευρύ 68-29.

Στο κατάμεστο Δαΐς, ο Παναθηναϊκός πήρε μια μικρή διαφορά στα πρώτα λεπτά, ωστόσο το σύνολο των Εκπαιδευτηρίων έτρεξε ένα σερί 11-0 και προσπέρασε με 20-10 στη λήξη του δεκαλέπτου. Μετά τη δεύτερη περίοδο, ο Κωνσταντίνος Παπαδόπουλος είδε τους φετινούς του παίκτες να διατηρούν σταθερά το προβάδισμα και να μην αφήνουν την περσινή του ομάδα να αντιδράσει. Μάλιστα, όσο περνούσε η ώρα η ψαλίδα άνοιγε ακόμη περισσότερο, φτάνοντας ακόμη και το +22 υπέρ του Δούκα. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Καμπερίδης, με 21 πόντους.

Στο Μαρούσι, η ΑΕΚ παρουσιάστηκε καλύτερη από το ξεκίνημα. Η “βασίλισσα” βρέθηκε μπροστά στο σκορ με διψήφιο αριθμό μάλιστα. Στα τελευταία λεπτά, όμως, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επανέλθουν. Παρόλα αυτά, οι παίκτες του εκμεταλλεύτηκαν τη γραμμή της φιλανθρωπίας και πήραν τελικά τη νίκη. Ο Μάνος Χατζηδάκης ήταν ο καλύτερος των νικητών.

Ντέρμπι διεξήχθη και στο Χαϊδάρι, με τη Δάφνη να παίρνει τη νίκη και να σκαρφαλώνει στην έκτη θέση της βαθμολογίας. Οι παίκτες του Βαγγέλη Γλυκού διατηρούσαν τον έλεγχο του ματς στη μεγαλύτερη διάρκεια του, με τον Μιχαήλ Κουντούρη να ηγείται. Μετά το ημίχρονο, μάλιστα, το προβάδισμα κυμαινόταν πάνω από τους οχτώ πόντους. Λίγο πριν τη λήξη, οι “κυανοκίτρινοι” των Δυτικών Προαστίων μείωσαν στου έξι, αλλά δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την αντεπίθεσή τους.