Ο μασκοφόρος “εκδικητής” χάλασε το πάρτι του Κάρι!

2015-05-06T08:54:01+00:00 2015-05-06T08:55:32+00:00.

06/May/15 08:54

Του Νίκου Βαγγέλη

Οι Ουόριορς ήθελαν να γιορτάσουν την ανάδειξη του ηγέτη τους σε MVP της κανονικής περιόδου, όμως η επιστροφή του Μάικ Κόνλεϊ επισκίασε τα πάντα και έφερε το “break” (97-90) και την ισοφάριση.

Παρότι λίγο πριν από το τζάμπολ είχε γίνει γνωστό πως θα παίξει ο Μάικ Κόνλεϊ, έστω και προστατευτική μάσκα, το σκηνικό δεν μύριζε… μπαρούτι και το κοινό του Γκόλντεν Στέιτ περίμενε να συνδυάσει το πάρτι προς τιμήν του Στέφεν Κάρι με το 2-0. Ηταν εντελώς ανυποψίαστοι και την πάτησαν.

Από το πρώτο λεπτό οι Γκρίζλις ήταν πολύ αποφασισμένοι. Αρχικά πήραν βραχεία κεφαλή στο σκορ και στη συνέχεια “έχτιζαν” πάνω σε αυτήν, αναστατώνοντας το Όκλαντ, καθώς οι Ουόριορς προσπαθούσαν, αλλά δεν κατάφεραν να αλλάξουν τη ροή του παιχνιδιού. Το 1-1, λοιπόν, ήταν αναπόφευκτο.

Ο Κόνλεϊ, παρά την αγωνιστική απραξία των προηγούμενων ημερών, ήταν και το κεντρικό πρόσωπο του αγώνα, κλέβοντας τη δόξα από τον Κάρι με τους 22 πόντους (8/12 σουτ) που σημείωσε.

Ο Ζαχ Ράντολφ έκανε αισθητή την παρουσία του, έχοντας 20 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ βοήθησαν επίσης οι Μαρκ Γκασόλ και Κόρτνι Λι με 15 πόντους, έκαστος.

Αυτή τη φορά ο “starter” στα προηγούμενα παιχνίδια, Νικ Καλάθης, δεν πήρε χρόνο συμμετοχής, ενώ ο Κώστας Κουφός μπήκε για 10 λεπτά και είχε 2 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Ο Κάρι αποπροσανατολίστηκε από την ανάδειξή του σε MVP και έμεινε στα ρηχά με 19 πόντους και 2/11 τρίποντα. Ο Κλέι Τόμπσον ήταν επίσης άστοχος με 13 πόντους και 6/15 σουτ εντός πεδιάς, όπως και ο Ντρέιμοντ Γκριν (14π, 3/11 σουτ).

Καλύτεροι παίκτες των γηπεδούχων ήταν οι Λεαντρίνιο Μπαρμπόσα (14 πόντοι με 5/9 σουτ) και Ματ Μπαρνς (11 πόντοι με 4/8 σουτ).