Επιβλητικό το Μαυροβούνιο, “σκόρπισε” την άστοχη Ουγγαρία

Οι νικητές είχαν τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Βούτσεβιτς, Ντούμπλιεβιτς, Ιβάνοβιτς) και πολύ καλύτερα ποσοστά στα σουτ εντός πεδιάς. Από την άλλοι οι Ούγγροι είχαν τον Βοϊβόντα σε μεγάλη μέρα 920 πόντους), όμως για άλλη μια αναμέτρηση ήταν τραγικοί από την περιφέρεια (3/27 τρίποντα).

Διακύμανση του αγώνα:

Το Μαυροβούνιο ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας ελαφρύ προβάδισμα στο σκορ (14-11), με τον Τζούρισιτς να πρωταγωνιστεί στο σκοράρισμα (6 πόντους) και τον Ράις να βοηθά με 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Παρόλα αυτά η εικόνα του ματς ήταν ιδιαίτερα μέτρια, καθώς οι δυο ομάδες υπέπεσαν σε αρκετά λάθη (9 συνολικά), ενώ είχαν και πολύ χαμηλά ποσοστά ευστοχίας εντός πεδιάς (25% το Μαυροβούνιο, 20% η Ουγγαρία), παίρνοντας τους περισσότερους πόντους από την γραμμή των ελευθέρων βολών.

Με τον ερχόμενο από τον πάγκο Τοντόροβιτς να βοηθάει επιθετικά τον Τζούρισιτς, η Μαυροβούνιοι έφτασαν στο +6 (23-17) για πρώτη φορά στο 15′. Από την άλλη πλευρά, ο Βοϊβόντα με 8 πόντους ήταν μπροστάρης επιθετικά, όμως το 0/8 τρίποντα αποτελούσε “μαύρη τρύπα” για την Ουγγαρία. Ο NBAερ Βούτσεβιτς ανέβασε στροφές (8 πόντους, 5 ριμπάουντ), ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ Ιβάνοβιτς ακολούθησε (8 πόντους), με αποτέλεσμα το Μαυροβούνιο να πάει στο ημίχρονο με +10 (39-29), παρά τους 15 πόντους του Βοιβόντα.

Με τρίποντο του Παβλίσεβιτς η διαφορά έφτασε τους 14 πόντους (45-31) στο 23′, ενώ με τα τρίποντα των Ράις και Βράνιες ανέβηκε στο +20 (60-40) με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. Αν και οι Ούγγροι είχαν δυο παραπάνω επιθέσεις, το άθλιο ποσοστό τους στα σουτ τριών πόντων (14% 3/22) δεν τους άφηνε περιθώρια για κάτι καλύτερο.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την παρέα του Βούτσεβιτς να μην αντιμετωπίζει κανένα απολύτως πρόβλημα στην διατήρηση της διαφοράς, η οποία μάλιστα είχε συνεχώς ανοδική πορεία και σταμάτησε στους 24 πόντους.

Παίκτης-Κλειδί:

Ο σέντερ των Όρλάντο Μάτζικ, Νίκολα Βούτσεβιτς πάτησε… γκάζι από τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου και μετά, με αποτέλεσμα η ομάδα του να πάρει μεγάλο προβάδισμα στο σκορ και να φτάσει σε μια ευρεία νίκη. Η συγκομιδή του ήταν 13 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Σημείο-Κλειδί:

Το διάστημα μεταξύ του μισού της δεύτερης περιόδου, έως το τελείωμα της τρίτης. Εκεί το Μαυροβούνιο ανέβασε στροφές επιθετικά και σε συνάρτηση με την πενιχρή εμφάνιση των Ούγγρων στα σουτ εντός πεδιάς, πήρε μια μεγάλη διαφορά και επικράτησε άνετα.

Δεκάλεπτα: 14-11, 39-29, 60-40, 72-48.