Σλοβενία: Ρεσιτάλ Ντόντσιτς-Ράντολφ, εξαφάνισαν την Ουκρανία

Η ομάδα του Κοκόσκοφ δεν συνάντησε απολύτως καμία αντίσταση από τους Ουκρανούς που είναι σαφώς η χειρότερη ομάδα από αυτές που πέρασαν στους 16. Παρότι ο Ντράγκιτς έκανε το χειρότερο του παιχνίδι στο τουρνουά καθώς ήταν πάρα πολύ άστοχος, η Σλοβενία δεν είχε πρόβλημα να επιβληθεί χάρη στο μεστό, γρήγορο παιχνίδι της, με αμυντική αποτελεσματικότητα (καλά, δεν βρήκε και κανένα μεγάλο σταρ απέναντι της) και σωστές αποφάσεις στην επίθεση.

Τώρα η Σλοβενία περιμένει το νικητή από το Λετονία-Μαυροβούνιο, περιμένοντας πρόκριση της πρώτης και ένα πραγματικά μεγάλο ζευγάρι από δύο ομάδες που μας εντυπωσίασαν ως τώρα στο Ευρωμπάσκετ.

Εξέλιξη αγώνα

Δύο πρόσωπα αλλά έναν πρωταγωνιστή είχε το πρώτο ημίχρονο. Η Σλοβενία κυριάρχησε απόλυτα- όπως περιμέναμε- και στα δύο δεκάλεπτα, απλά άλλαζε κάθε φορά η φύση του παιχνιδιού.

Στην εναρκτήρια περίοδο η Σλοβενία ξέφυγε με 26-17 καταθέτοντας στο παρκέ το αστείρευτο επιθετικό της ταλέντο, ακόμα και χωρίς τη συμβολή του Ντράγκιτς. Ο Λούκα Ντόντσιτς με τον Κλέμεν Πρέπελιτς και τον Άντονι Ράντολφ ήταν οι πρώτοι σκόρερ (10+10+9), από τη Σλοβενία που στο δεύτερο δεκάλεπτο κατέβασε ταχύτητα αλλά πρόσεξε πολύ την άμυνα της. Το συμπέρασμα ήταν ένα και το αυτό: η Ουκρανία δεν μπορούσε να ακολουθήσει και έμεινε στο -15 (42-27), χωρίς να έχει το απαραίτητο για τον αγώνα σθένος να αντισταθεί.

Η Ουκρανία κατάφερε να κρατηθεί κάπως στο σκορ (48-34) με μοναδικό “όπλο” τα μπλοκ, αλλά εκεί έπεσε ο… ουρανός στο κεφάλι τους. Με 12 πόντους του Ράντολφ στο δεκάλεπτο και τον Ντόντσιτς να έχει νταμπλ-νταμπλ (πλησιάζοντας και το τριπλ νταμπλ), η Σλοβενία έκανε σερί 11-0, το σκορ πήγε στο 59-34 και αργότερα στο 68-43 στο 30′ και η σεμνή τελετή είχε πάρει τέλος.

Το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν που θα “κάτσει” η διαφορά, χωρίς να προκαλεί κανένα ενδιαφέρον η τέταρτη περίοδος στην οποία είμαστε σίγουροι πως κάποιοι θα έριξαν και ένα χασμουρητό…

Παίκτης-κλειδί:

Παρότι ο Ντόντσιτς κινήθηκε σε ρυθμούς τριπλ νταμπλ, θεωρούμε πως η παρουσία του Άντονι Ράντολφ εκτόξευσε τη διαφορά στα ύψη, με τον Αμερικανό φόργουορντ της Ρεάλ να σουτάρει σχεδόν άψογα και να πραγματοποιεί το κορυφαίο του παιχνίδι στο τουρνουά.

Που κρίθηκε:

Η τεράστια διαφορά δυναμικότητας ήταν δεδομένη, απλά απέμενε να τη δείξει στο παρκέ η Σλοβενία. Το έκανε με μεγαλοπρεπή εμφάνιση, καθαρίζοντας την πρόκριση από το πρώτο μέρος κυρίως με την άμυνα τους, παρά το μεγάλο του “όπλο”, δηλαδή το σκοράρισμα τους.

Δεκάλεπτα : 26-17, 16-10, 26-16, 11-12

Διαιτητές: Μαράνο (Βραζ.), Αναστόπουλος (Ελλ.), Σαχίν (Ιταλ.).