Προμηθέας: Πήρε τη ματσάρα στο Αμβούργο και την Πρόκριση στα play offs (videos)

Ο Προμηθέας Πατρών κέρδισε το Αμβούργο στην Γερμανία, με 105-103 για την 13η αγωνιστική του EuroCup. Χάρις σε αυτή την νίκη, η ομάδα της Πάτρας εξασφάλισε την πρόκρισή της στην επόμενη φάση.

Η δυάδα των Τόμασον-Κουλμπόκα οδήγησε τον Προμηθέα στην δεύτερη διαδοχική νίκη της στην διοργάνωση. Οι ”Πατρινοί” βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 8-5, ρίχνοντας παράλληλα το Αμβούργο στο 4-9.

Για την 14η αγωνιστική του EuroCup ο Προμηθέας φιλοξενεί στο ”Δημήτρης Τόφαλος” την Σλασκ Βρότσλαβ (8/2, 19:30), ενώ το Αμβούργο αντιμετωπίζει εκτός έδρας τους Λόντον Λάιονς (8/2, 21:30).

Από την αρχή ντέρμπι

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν εξίσου καλά την αναμέτρηση, με το σκορ στα μισά του δεκαλέπτου να είναι ισόπαλο (16-16). Στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξα, με τους γηπεδούχους να έχουν όμως να έχει προβάδισμα ενός καλαθιού (26-24).

Ο Προμηθέας ανέβασε την απόδοσή του και έφτασε την διαφορά υπέρ του στους 9 πόντους (33-42) με 5′ για ημίχρονο. Η ομάδα της Πάτρας, συνέχισε να ελέγχει την αναμέτρηση, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα έχοντας ένα προβάδισμα 6 πόντων (48-54).

Στην επανέναρξη το Αμβούργο πραγματοποίησε την αντεπίθεσή του φέρνοντας το ματς στα ίσα με 3 λεπτά για την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου (69-69). Οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου όμως βρήκαν τις λύσεις, πηγαίνοντας στην τελική ευθεία του αγώνα στο +5 (78-83).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο αγώνας εξακολουθούσε να είναι ντέρμπι, με τον Προμηθέα εν τέλει να ”χαμογελάει” χάρις στο το καλάθι του Χογκ με 23” για την λήξη του αγώνα.

Που κρίθηκε: Στην καλή άμυνα του Προμηθέα στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζόε Τόμασον με 19 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 48-54, 78-83, 103-105

Αμβούργο (Μπαρλόσκι): Σούρμαν 11(3), Πολάιτ 19(2), Φίλιπς 5(1), Μάισνερ 7(2), Γούνταρντ 6(1), Σάμαρ 6(2), ΜακΚάλουμ 4, Χίνρικς 2, Μπότερμαν 7, Κόζακ , Τσάιλντς 26

Προμηθέας Πατρών (Χριστόπουλος): Κάουαν 7(1), Ντάνγκουμπιτς 3(1), Κόντιτ 2, Τσαϊρέλης 7, Μουράτος 3(1), Γκίκας 8(2), Σίμπσον 16(4), Χογκ 15, Τόμασον 19(1), Τανούλης , Κουλμπόκα 17(3)

Σόκαρε την Μπουρ, η Μπρέσια του Γκάμπριελ

Με τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού (2016-2018), Κένι Γκάμπριελ να σημειώνει 19 πόντους, η Μπρέσια επικράτησε εκτός έδρας της Μπουρ Αν Μπρες με 66-74. Η ιταλική ομάδα επέστρεψε στις νίκες, ”ανεβαίνοντας” στο 6-7.

Η Μπουρ Αν Μπρες γνώρισε την δεύτερη διαδοχική της ήττα στην διοργάνωση, υποχωρώντας στο 8-5. Για την γαλλική ομάδα ξεχώρισε ο Τζόρνταν Φλόυντ με 12 πόντους.

Έκανε το καθήκον της η Τουρκ Τέλεκομ

Η Τουρκ Τέλεκομ επικράτησε της Σλασκ, 76-63 εντός έδρας επιστρέφοντας στις νίκες. Κορυφαίος για τους νικητές, οι οποίοι βελτιώθηκαν στο 9-4, ήταν ο Αξέλ Μπουτεΐγ με 18 πόντους.

Από την άλλη για την ουραγό του δευτέρου ομίλου Σλασκ (1-12), που έφτασε τις 4 σερί ήττες, ξεχώρισε ο Κόνορ Μόργκαν με 17 πόντους.

Δραπέτευσε από την Ρουμανία η Λιετκαμπέλις

Η Λιετκαμπέλις έφυγε με το ‘’διπλό’’ από την έδρα της Κλουζ, κερδίζοντας με 75-77. Ο Γκεντμίνας Ορέλικ οδήγησε την ομάδα τους στην 6 νίκη της σε 13 παιχνίδια, σκοράροντας 20 πόντους.

Από την άλλη η Κλουζ έχασε την ευκαιρία να πιάσει την λιθουανική ομάδα στο 5-8, με τον Νεμάνια Γκόρντιτς να σημειώνει 17 πόντους.