Νίκη έξω από τα 6.75 για τον ΠΑΟΚ!

2015-11-11T20:58:41+00:00 2015-11-11T21:22:14+00:00.

11/Nov/15 20:58

ΠΑΟΚ

Νίκη τεράστιας σημασίας πέτυχε ο ΠΑΟΚ ο οποίος επικράτησε με 81-76 της Λιέτουβος Ρίτας και κρατήθηκε ζωντανός στη μάχη της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Eurocup.

Νίκη τεράστιας σημασίας πέτυχε ο ΠΑΟΚ ο οποίος επικράτησε με 81-76 της Λιέτουβος Ρίτας και κρατήθηκε ζωντανός στη μάχη της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Eurocup. Το παιχνίδι- διαγωνισμός τριπόντων – κρίθηκε στην τελευταία περίοδο με τον “δικέφαλο του Βορρά” να πετυχαίνει 5/8 τρίποντα (από τα συνολικά 11/20) στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.

Τρομερή εμφάνιση από τον Κώστα Βασιλειάδη (26 πόντοι, 8 ριμπάουντ) ο οποίος αποδεικνύει πως ήρθε στον ΠΑΟΚ για να ηγηθεί της δύσκολης προσπάθειας που γίνεται.

Εξέλιξη του αγώνα

Καλύτερα ξεκίνησε την αναμέτρηση ο ΠΑΟΚ και κατάφερε να προηγηθεί με 13-6 στο 5′, χάρη σε τρίποντο του Χάτσερ . Νέο τρίποντο του Αμερικάνου γκαρντ έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (16-6, 6′), με τον “δικέφαλο του Βορρά” να είναι εντυπωσιακά εύστοχος (7/9 σουτ) ως εκείνο το σημείο. Το πολύ παραγωγικό πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου να είναι μπροστά στο σκορ (26-12).

Αντίθετο το σκηνικό στην έναρξη της δεύτερης περιόδου με τη Λιέτουβος να εκμεταλλεύεται τα “φθηνά” λάθη των γηπεδούχων και να τρέχει σερί 8-0 (26-20, 12′). Η βελτιωμένη παρουσία των φιλοξενούμενων σε άμυνα και επίθεση συνεχίστηκε στα επόμενα λεπτά με αποτέλεσμα να μειώσουν ακόμα περισσότερο (33-29, 16′). Η προσωρινή ανάκαμψη του ΠΑΟΚ ήρθε δια χειρός Σχορτσανίτη αλλά τα συνολικά 13 (!) λάθη δεν του επέτρεψαν να πάει στα αποδυτήρια με διαφορά μεγαλύτερη του +7 (40-33).

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ισορροπημένο και στο δεύτερο ημίχρονο. Η μόνιμη απειλή, Ντεϊβίντας Γκαΐλιους, σκόραρε κατά βούληση μειώνοντας αρχικά σε 44-39 (24′) και στη συνέχεια σε 46-43 (26′). Ο ελαφρύς τραυματισμός του “Σόφο” (αστράγαλο) έκανε τα πράγματα ακόμα πιο δύσκολα, με τον Λαπροβίτολα να επαναφέρει μετά από ώρα τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (50-49, 28′). Το προβληματικό τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Λιθουανούς να περνούν μπροστά στο σκορ (57-55) για πρώτη φορά μετά το αρχικό 2-0.

Στην τελική ευθεία της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν (63-57, 33′) δια χειρός Λαβρινόβιτς. Τέσσερα (!) σερί τρίποντα από τον ΠΑΟΚ όμως τον έφεραν και πάλι σε ρόλο οδηγού (69-65, 36′) ανατρέποντας τα δεδομένα στην υπόθεση νίκη. O “βομβαρδισμός” έξω από τα 6.75 συνεχίστηκε και ο Μαργαρίτης έδωσε ανάσα +5 (72-67, 38′) αλλά ο Λαπροβίτολα απάντησε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο (74-73, 39′). Το κρίσιμο χαμένο τρίποντο του Γκαΐλιους και οι εύστοχες 2/2 βολές του Βασιλειάδη διαμόρφωσαν το 78-73, 19” πριν τη λήξη, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τελικά μία πολύ σημαντική νίκη με 81-76

Που κρίθηκε…

Στην εντυπωσιακή ευστοχία του ΠΑΟΚ στα σουτ τριών πόντων! Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου είχε συνολικά 11/20 τρίποντα στην αναμέτρηση αλλά 5/8 στην τελευταία και πιο κρίσιμη στροφή του παιχνιδιού.

Τον ηγετικό του χαρακτήρα έβγαλε πάνω στο παρκέ ο αρχηγός του ΠΑΟΚ, Κώστας Βασιλειάδης. Ο Έλληνας φόργουορντ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 26 πόντους (2/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 13/13 βολές), 8 ριμπάουντ και το εντυπωσιακό 35 στο σύστημα αξιολόγησης.