Eurohoops League: Η PWC επιβλήθηκε με 76-57 της Ogilvy & Mather (video)

Η PWC πήρε το πάνω χέρι στη σειρά των πλέι οφ με την Ogilvy & Mather, νικώντας τη σχετικά εύκολα με σκορ 76-57 (37-32 ημ.).

Η διαφορά έγινε στην τρίτη περίοδο, όταν επιστρέφοντας στο παρκέ του Eurohoops Dome από την ανάπαυλα για το ημίχρονο η PWC άγγιξε πραγματικά υψηλά επίπεδα απόδοσης. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο συγκεκριμένο κομμάτι του αγώνα η PWC πέτυχε 26 πόντους και δέχτηκε μόλις δέκα. Έτσι, μετατρέποντας το 37-32 σε 63-42 πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα για τη νίκη, το οποίο διατήρησε μέχρι τέλους.

Αγωνιστικά το κλειδί ήταν τα μεγάλα κορμιά που διαθέτει η PWC. Χαριτωνίδης (27 πόντοι, 12 ριμπάουντ) και Στεφανόπουλος (21 πόντοι, 11 ριμπάουντ) έκαναν μεγάλο παιχνίδι μέσα στις δύο ρακέτες και με τη βοήθεια των φαρμακερών σουτ του Κουσάντα (8/11) χάρισαν στην ομάδα τους το ροζ φύλλο αγώνα.

Οι Ogilvy & Mather πάλεψαν για το καλύτερο από την αρχή μέχρι το τέλος με πολυτιμότερο παίκτη τον Καραμάνη. Όμως, αποδείχθηκε ότι είχαν λιγότερες λύσεις από την PWC και ταυτόχρονα ήταν εξαιρετικά άστοχοι έξω από τη γραμμή των 6μ.25, καθώς ευστόχησαν μόλις σε τρεις από τις 27 προσπάθειες που επιχείρησαν.