Eurohoops League: Εύκολα στα ημιτελικά του Cup of Hoops οι Accenture (video)

Οι Accenture plus friends πήραν με χαρακτηριστική άνεση το ροζ φύλλο αγώνα του νικητή στον προημιτελικό του Cup of Hoops με τους Lalizas (65-37) και προκρίθηκαν στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Εκεί, θα μετρήσουν τις δυνάμεις τους με την Εκάλη.

Οι Lalizas ήταν ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο 10λεπτο του προημιτελικού στο Eurohoops Dome (Ευρώτα 24, Κηφισιά). Αποδείχθηκε ότι η απουσία του Δούβρη τους στέρησε μεγάλο μέρος της δύναμής τους και κυρίως τους άφησε “γυμνούς” κάτω από το καλάθι.

Οι Accenture plus friends δεν άφησαν την ευκαιρία που τους δόθηκε να πάει χαμένη. Πίεσαν ασφυκτικά στην άμυνα, κούρασαν τους αντιπάλους τους και μετέτρεψαν το 10-10 της πρώτης περιόδου σε 28-13 στο ημίχρονο. Οι Lalizas είχαν αργές επιστροφές στην άμυνα και το πλήρωσαν. Επιπροσθέτως, οι Accenture plus friends υπερτερούσαν μέσα στη ρακέτα και το αξιοποίησαν στο έπακρο, φτάνοντας άνετα στο τελικό 65-37. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Τσιώλας των Accenture τελείωσε το παιχνίδι με 14 πόντους και 18 ριμπάουντ και ο Τοπαλτζίκης με 6 πόντους και 18 ριμπάουντ!