Μπασκόνια – Ερυθρός Αστέρας 71-56: “Έπνιξε” τους Σέρβους με άμυνα και Σενγκέλια! (videos)

Παρότι σε ένα μεγάλο μέρος του ματς οι Σέρβοι ήταν ανταγωνιστικοί δεν κατάφεραν ποτέ να βρουν ρυθμό στην επίθεση λόγω της άμυνας των Βάσκων η οποία ήταν και ο καθοριστικός παράγοντας, ώστε οι γηπεδούχοι να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα.

Διαβάστε ΕΔΩ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα!

Πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στο 10-16 και διατηρούν ελάχιστες πιθανότητες πρόκρισης στα playoffs της Ευρωλίγκα.

Η εξέλιξη

Με την άμυνα φαβορί οι Βάσκοι!

Ντέρμπι ήταν ο αγώνας από νωρίς το παιχνίδι με τον Ερυθρό Αστέρα να είναι μπροστά με 11-10 (στο 6′). Η πρώτη περίοδος έληξε με επιμέρους σκορ 11-4 των Βάσκων και προβάδισμα τους με 21-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν εξαιρετική άμυνα με αποτέλεσμα να διατηρήσουν το προβάδισμα τους άνετα με 30-24 (στο 16′). Ο Ερυθρός Αστέρας δεν μπορούσε να μειώσει (34-27 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την διαφορά για πρώτη φορά στο +11 (39-28).

“Καθάρισε” στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μπασκόνια!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Βιτόρια ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να κάνουν επιμέρους σκορ 10-5 σε 5′ λεπτά και μείωσαν σε 44-38. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν όμως να παραμείνουν μπροστά στο σκορ με 50-43 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 54-43.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και με επιμέρους σκορ 8-2 “εκτόξευσαν” το προβάδισμα τους στο +17 (62-45 στο 34′) και έγιναν το ακλόνητο φαβορί για την νίκη. 3′ λεπτά πριν το τέλος η διαφορά πήγε και στους 19 πόντους (68-49) και στο φινάλε η Μπασκόνια πανηγύρισε την νίκη με 71-56.

Που κρίθηκε: Στην άμυνα της Μπασκόνια που “έπνιξε” και στα 40′ λεπτά του αγώνα τον Ερυθρό Αστέρα “επιτρέποντας” του να σκοράρει μόλις 56 πόντους με 15/31 δίποντα και 5/25 τρίποντα!

Παίκτης-κλειδί: Ο Σενγκέλια ήταν εξαιρετικός με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ μεγάλο ματς έκανε και ο Σιλντς με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 39-28, 54-43, 71-56.