Ζαλγκίρις: Φιλική νίκη με… 100άρα κόντρα στην Λιετκαμπέλις (video – photo)

Οι Λιθουανοί σε ένα καλοκαίρι μεγάλων και πολλών αλλαγών σε πάγκο και ρόστερ δείχνουν πως θα είναι ανταγωνιστικοί την νέα σεζόν και σε φιλικό προετοιμασίας κέρδισαν σχετικά άνετα την Λιετκαμπέλις με το εντυπωσιακό 102-78.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν ο Λοβέρν με 19 πόντους (πρώτος σκόρερ) και ο Γκριγκόνις με 16 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ. Επίσης ο Γιανκούνας είχε 13 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Λεκαβίτσιους 6 πόντους και 3 ασίστ.

Οι Λετονοί μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο (24-24) έδειξαν ανταγωνιστικό πρόσωπο, αφού στην συνέχεια η Ζαλγκίρις ανέβασε στροφές και με εξαιρετική εικόνα στην επίθεση σκοράροντας 35 πόντους πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 59-48.

Στο δεύτερο ημίχρονο το φιλικό ήταν παράσταση για ένα ρόλο για τους Λιθουανούς οι οποίοι παίζοντας όμορφο μπάσκετ και ανεβάζοντας το προβάδισμα τους στους 20 πόντους, πήραν την νίκη τελικά με 102-78!

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 59-48, 82-62, 102-78.

Photo Credit: Zalgiris BC