Μακάμπι – Μιλάνο 85-86: Πήρε το “θρίλερ” στο Τελ Αβίβ με… ήρωα τον Ντιλέινι! (videos)

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα μπορεί να έφτασε κοντά στην ήττα από τους παίκτες του Σφαιρόπουλου, αλλά κατάφερε δια χειρός… Ντιλέινι να πάρει στο φινάλε της παράτασης με 86-85 την μεγάλη νίκη που την κρατάει σε τροχιά πρόκρισης.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα!

Πλέον η Μιλάνο βρίσκεται στο 5-3 και παραμένει μέσα στην οκτάδα, ενώ η Μακάμπι του Έλληνα προπονητή είδε να χάνει ένα ακόμα παιχνίδι φέτος στο τέλος και έχει ρεκόρ 3-8!

Το ματς

Ένα σερί των Ιταλών έκανε την διαφορά στο πρώτο μέρος

Πολύ καλά ξεκίνησε τον αγώνα η Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου και προηγήθηκε με double score (10-5 στο 5′), όμως η Μιλάνο ισορρόπησε τον ρυθμό στην συνέχεια και ισοφάρισε σε 15-15 (στο 8′). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 20-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού το ντέρμπι καλά κρατούσε με τους γηπεδούχους πάντως να κρατάνε ένα μικρό προβάδισμα με 28-26 (στο 14′). Η Μιλάνο του Έτορε Μεσίνα δεν άφηνε την Μακάμπι να ξεφύγει στο σκορ (34-32 στο 17′) έχοντας 10/14 δίποντα (70%) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους Ιταλούς να κάνουν ένα τρομερό επιμέρους σκορ 14-1 και να πηγαίνουν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 46-35!

“Θρίλερ” μέχρι το τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Τελ Αβίβ ξεκίνησε με την Μακάμπι να κάνει επιμέρους σκορ 11-3 και να μειώνει σε 49-46 (στο 24′), όμως η Μιλάνο ανέβασε και πάλι το προβάδισμα της στο 57-50 (στο 28′). Η τρίτη περίοδος έληξε με την ομάδα του κόουτς Σφαιρόπουλου πίσω με 59-53.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η Μακάμπι μπήκε δυνατά και ισοφάρισε σε 61-61 (στο 35′) με νέο επιμέρους σκορ 8-2 και έκανε “θρίλερ” το παιχνίδι παίζοντας καταπληκτική άμυνα. 2′ λεπτά πριν το τέλος οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες και νευρικές και η Μιλάνο είχε το πάνω χέρι ούσα μπροστά με 66-63.

Ο Ουίλμπεκιν με 5 σερί πόντους έκανε την ανατροπή σε 68-66 (στο 39′) και από λάθος των Ιταλών ο Ουίλμπεκιν και πάλι μοίρασε και… ασίστ στον Χάντερ για το 70-63 στα 28′, αλλά ο Πάντερ με τρίποντο και φάουλ ισοφάρισε σε 70-70 και έστειλε το ματς στην παράταση!

Παράταση

Στο έξτρα πεντάλεπτο το ντέρμπι καλά κρατούσε με καμία ομάδα να μην μπορεί να πάρει διαφορά και την Μιλάνο να είναι μπροστά με 77-76. 1 λεπτό πριν το τέλος το σκορ ήταν 81-81, όμως ο Χάντερ στα 53′ έβαλε μπροστά την Μακάμπι και ο Σέρχι στα 30′ σε λήξη χρόνου με μακρινό τρίποντο έκανε την ανατροπή σε 84-83! Στα 14′ ο Ουίλμπεκιν με 2/2 βολές έκανε το 85-84, όμως ο Ντιλέινι στα 3′ χάρισε την νίκη στην ομάδα του με 85-84 και μακρινό δίποντο!

Που κρίθηκε: Φυσικά στο μεγάλο καλάθι του Ντιλέινι 3′ δευτερόλεπτα πριν το παιχνίδι που έκανε το σκορ 86-85 και “ξέρανε” την Μακάμπι.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντιλέινι ήταν καθοριστικός με 16 πόντους, 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Πάντερ με 18 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Σιλντς με 14 πόντους και 1 ριμπάουντ και ο Χάινς με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 35-46, 53-59, 85-86.