Εφές – Ολυμπιακός: Εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο με μπροστάρη το “Λάρυ” – Το μάζεψαν γρήγορα οι Τούρκοι! (video)

2021-02-18T19:00:20+00:00 2021-02-18T19:11:32+00:00.

18/Feb/21 19:00

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησε στη Τουρκία με αντίπαλο την Αναντολού Εφές ο Ολυμπιακός καθώς προηγήθηκε με +15 (26-11) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκε απόλυτα συγκεντρωμένη στη πολύ δύσκολη και κρίσιμη αναμέτρηση της Ευρωλίγκα και με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη πρωταγωνιστή απέκτησε σημαντικό διψήφιο προβάδισμα.

Ο διεθνής Έλληνας γκαρντ/φόργουορντ του Ολυμπιακού ξεκίνησε βασικός στη πεντάδα δίπλα σε Σλούκα και ΜακΚίσικ στη περιφέρεια και με 8 πόντους (2/3 τρίποντα) και κάνοντας από τα πρώτα 10′ ρεκόρ καριέρας στις ασίστ στην Ευρωλίγκα με 4 “έχτισε” αυτό το “ερυθρόλευκο” +15 (26-11)!

Πάντως η Εφές αντέδρασε μέσα από την άμυνα της και με πρωταγωνιστή τον εξαιρετικό Σέιν Λάρκιν και με επιμέρους σκορ 26-4 σε 7:30 λεπτά στη δεύτερη περίοδο προηγήθηκε με 37-30 και το πρώτο μέρος έληξε με 43-34.