Η Ζαλγκίρις εξέθεσε τον απογοητευτικό Παναθηναϊκό (videos)

2021-04-08T20:45:20+00:00 2021-04-08T21:42:02+00:00.

08/Apr/21 20:45

nedovic

Με νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό αποχαιρέτησε την φετινή Ευρωλίγκα η Ζαλγκίρις, μετά το τελικό 93-78 στο Κάουνας.

Η Ζαλγκίρις ήταν εμφανώς ανώτερη και πήρε τη νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό στο Κάουνας με σκορ 93-78, για την 34η και τελευταία αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι Λιθουανοί με 13/28 τρίποντα και τον Λεκαβίτσιους να σκοράρει 20, ήταν σαρωτικοί σε όλο το ματς -έφτασαν ακόμα και στο +24- με εξαίρεση την δεύτερη περίοδο και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν σε μία εύκολη επικράτηση, παρά την απουσία του Λοβέρν, για να ολοκληρώσουν την σεζόν στο 17-17.

Όσο για την ομάδα του Κάτας, που δεν έχει νικήσει μακριά από το ΟΑΚΑ από τις 5/2, δεν αρκούσε η καλή εμφάνιση του Νέντοβιτς, μετρώντας πλέον 11-21, ενώ θυμίζουμε ότι έχει ακόμα δύο αναμετρήσεις, αυτές με Ζενίτ (12/4) και ΤΣΣΚΑ (14/4), όλες στη Ρωσία.

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη: Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε καλύτερα με τον Γκριγκόνις, πριν έρθει η αντίδραση του Παναθηναϊκού για το 7-7. Κάπου εκεί, ήρθε ένα 12-0 των γηπεδούχων, παίρνοντας πολύ καλή διαφορά, με τον Γκαρίνο να βάζει την υπογραφή του για το 27-14 της πρώτης περιόδου.

Το σκηνικό στην δεύτερη περίοδο άλλαξε και ο Παναθηναϊκός από το -15 (29-14) βρέθηκε στο -3 (33-30) με τους Νέντοβιτς-Χεζόνια να πρωταγωνιστούν. Το παιχνίδι ”άνοιξε” σε εκείνο το σημείο και η Ζαλγκίρις βρήκε τον τρόπο (Λεκαβίτσιους) να μην χάσει το προβάδισμα, για το 52-47 του ημιχρόνου.

Δεν μπόρεσε

papagiannis

Η Ζαλγκίρις μπήκε πολύ καλύτερα και με 14-2 έφτασε το σκορ στο 66-49, δείχνοντας πως είναι το φαβορί για το ματς. Η διαφορά έφτασε σχεδόν τους 20 με το 71-52, με τον Παναθηναϊκό να είναι αρκετά άστοχος, ενώ και στην άμυνα δεν μπόρεσε να περιορίσει τους Λιθουανούς, με αποτέλεσμα να φτάσουμε στο 74-60.

Όλα τελείωσαν όταν ο Λεκάβιτσιους έγραψε το 88-64 στο 35′, με την διαφορά και τα χρονικά περιθώρια να είναι τέτοια, που ουσιαστικά είχαν ”προδώσει” από νωρίς τον νικητή. Τα τελευταία 5′ απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον 18χρονο Ραμπσταβίτσιους να κάνει ντεμπούτο με 2 πόντους, για τη νίκη με το τελικό 93-78.

Πού κρίθηκε: Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 33-30, αλλά δεν μπόρεσε ποτέ ξανά να μειώσει τόσο πολύ. Όλα τελείωσαν στην τέταρτη περίοδο, όταν το +14 έγινε

Παίκτης-κλειδί: Ο Λεκαβίτσιους ήταν όλα τα λεφτά με 20 πόντους (8/10 σουτ), όπως και ο Ουόκαπ με 18 (5 ασίστ), ενώ 10 πρόσθεσε ο Γιοκουμπάιτις. Για τον Παναθηναϊκό, προσπάθησε με 17 ο Νέντοβιτς, με 13 ο Μπέντιλ και 9 οι ΌγκαστΠαπαπέτρου.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 52-47, 74-60, 93-78

Ζαλγκίρις: Ουόκαπ 18, Μπλάζεβιτς 7, Λεκαβίτσιους 20, Γκαρίνο 8, Γιανκούνας 7, Λουκοσιούνας 6, Ρουμπσταβίτσιους 2, Γκέμπεν 8, Γιοκουμπάιτις 10, Βαστούρια 1, Γκριγκόνις 6

Παναθηναϊκός: Μακ 4, Παπαγιάννης 2, Μποχωρίδης 6, Όγκαστ 9, Παπαπέτρου 9, Χεζόνια 8, Κασελάκης, Νέντοβιτς 17, Ουάιτ 3, Μήτογλου 6, Μπέντιλ 13, Σαντ-Ρος 1