Εφές: Εμφατικό 1-0 με +27 κόντρα στην Ρεάλ! (videos)

Με το δεξί ξεκίνησε στα φετινά playoffs της Ευρωλίγκας η Εφές.

Η τουρκική ομάδα δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα και έκανε το 1-0 με αντίπαλο την Ρεάλ Μαδρίτης, μετά το εμφατικό 90-63.

Όλα κρίθηκαν στην τρίτη περίοδο με το 20-10 των γηπεδούχων, πριν ακολουθήσει το… πάρτι, με τον Σανλί να είναι όλα τα λεφτά με 16 πόντους-8 ριμπάουντ, όπως και ο Μπομπουά, ενώ ακόμα τέσσερις ήταν ”διψήφιοι”. Ανησυχία στους νικητές για τον Μίτσιτς, που αποχώρησε τραυματίας.

Η συνέχεια θα δοθεί και πάλι στην Πόλη (22/4, 20:00), με την σειρά να μεταφέρεται στην Μαδρίτη για το Game 3 (27/4, 20:00), ενώ αν χρειαστεί τέταρτο ματς, θα γίνει και αυτό στην Ισπανία (29/4, 22:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη: Με τον Βούκτσεβιτς στην αρχική πεντάδα, η Ρεάλ ξεκίνησε με 0-8 την αναμέτρηση και έμεινε μπροστά με 7-14, πριν έρθει η αντίδραση της Εφές. Σανλί και Σίμον έκαναν το 15-14, με τους γηπεδούχους να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο 20-18.

Οι Τούρκοι έφτασαν στο 31-24 με Λάρκιν-Μπομπουά, όμως η Ρεάλ μείωσε γρήγορα με τον Τόμπκινς, για να κάνει το ματς ντέρμπι με 36-35. Οι δύο ομάδες έδωσαν μεγαλύτερη προσοχή στην άμυνα και έτσι στα τελευταία 4′ δεν είδαμε μεγάλο σκορ, με το 44-40 να κλείνει το ημίχρονο.

Ο Σανλί έκανε ζημιά στην Ρεάλ και έδωσε το πρώτο διψήφιο προβάδισμα στην Εφές με 50-40 και μαζί με τον Λάρκιν εκτόξευσαν την διαφορά στους 15 (58-43). Οι γηπεδούχοι δεν έμειναν εκεί και έφτασαν σχεδόν στο +20 (62-45), για το 64-50 του 30′.

Με την Εφές να μην δείχνει πως μπορεί να χάσει το ματς, η διαφορά ξέφυγε στα τελευταία 10′, φτάνοντας ακόμα και στο +27 (85-58), πριν ολοκληρωθεί το 40′ στο 90-63, με τον Μίτσιτς να αποχωρεί τραυματίας (αστράγαλος) και να αφήνει πικρή γεύση στους νικητές.

Πού κρίθηκε: Το επιμέρους 20-10 της Εφές στην τρίτη περίοδο έστειλε την διαφορά στους 14 (64-50), χωρίς να υπάρχει επιστροφή για την Ρεάλ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σανλί ήταν φοβερός με 16 πόντους-8 ριμπάουντ, όπως και ο Μπομπουά με 19, ενώ πολλές λύσεις έδωσε ο Λάρκιν με 14 (5 ασίστ), ο Σιμόν με 10 (6 ασίστ) και ο Ντάνστον με 11 (6 ριμπάουντ). Για την Ρεάλ, προσπάθησε με 13 ο Τόμπκινς, με 10 (9 ριμπάουντ) ο Ταβάρες και με 9 ο Λαπροβίτολα.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 44-40, 64-50, 90-63

Εφές: Λάρκιν 14, Μπομπουά 19, Σίνγκλετον, Γκαζί 3, Σανλί 16, Μοερμάν 7, Τουντσέρ, Πλάις, Μίτσιτς 7, Άντερσον 3, Ντάνστον 11, Σίμον 10

Ρεάλ: Κοζέρ 6, Φερνάντεθ 3, Αμπάλντε 5, Λαπροβίτολα 9, Βούκτσεβιτς, Αλοσέν 2, Γκαρούμπα 5, Κάρολ 4, Ταβάρες 10, Γιουλ 3, Τόμπκινς 13, Τέιλορ 3