Ζενίτ: ΠΟΛΥ σκληρή για να πεθάνει, πάει για το θαύμα στην Βαρκελώνη! (videos)

Πολύ σκληρή για να πεθάνει η Ζενίτ!

Η ομάδα του Πασκουάλ ήταν ανώτερη της Μπαρτσελόνα στο τέταρτο παιχνίδι της σειράς, έφτασε στην εύκολη επικράτηση με σκορ 74-61 και έκανε το 2-2, για να διεκδικήσει την πρόκριση στο Final Four στο Game 5 της Βαρκελώνης (4/5, 22:00)!

Μπροστά σε 4.600 θεατές, ο Πάνγκος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών, δίνοντας το σύνθημα στο δεύτερο ημίχρονο με 22 πόντους, ενώ είχε πολλές βοήθειες από Μπλακ-Χόλινς-Πόιθρες.

Για τους Ισπανούς, έμειναν να προσπαθούν Καλάθης (2 ασίστ) και Χίγκινς, την ώρα που πήραν μόλις 8 πόντους από Μίροτιτς και Ντέιβις (2/17 σουτ μαζί)!

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη: Η Ζενίτ ξεκίνησε πιο επιθετικά το ματς και με τους Πόιθρες-Χόλινς μπροστάρηδες, έφτασε ακόμα και στο +14 (23-9), με τον Χίγκινς να είναι η μοναδική απειλή από πλευράς Μπαρτσελόνα. Οι Ρώσοι είχαν τον πλήρη έλεγχο του ματς, ο Μίροτιτς συνέχιζε να είναι… άστοχος και έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε με 25-13.

Οι γηπεδούχοι παρέμειναν σε θέση οδηγού (27-13), γρήγορα όμως οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και μεθοδικά έριξαν την διαφορά κάτω από τους 10 (32-24) με Μίροτιτς και Καλάθη. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε περαιτέρω, με την Ζενίτ να στηρίζεται στην άμυνά της, για να ολοκληρώσει το πρώτο ημίχρονο με μόλις 26 πόντους παθητικό (36-26).

Ο Πάνγκος πήρε… μπρος, ο Μίροτιτς δεν μπορούσε να δώσει σκορ στην Μπαρτσελόνα (1/10 σουτ), όπως και ο Ντέιβις (0 πόντοι με 0/6 σουτ) και κάπως έτσι η ρωσική ομάδα πήγε στο 44-28 στο 24′. Ο Καναδός δεν έμεινε εκεί (16 πόντοι) και μαζί με τον Μπλακ εκτόξευσε την διαφορά στους 22 (58-36), με τις δυο ομάδες να μπαίνουν στη 4η περίοδο στο 58-38.

Με το ματς στο +20 (έφτασε ακόμα και 22), η Ζενίτ είχε ουσιαστικά τελειώσει το ματς, παρόλο που υπήρχαν ακόμα 10′ για την ανατροπή. Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να μειώσει και εν μέρει το κατάφερε με 63-51 στο 35′ και σε 69-58 στο 38′, όμως δεν είχε το κάτι παραπάνω -και τον χρόνο- για να απειλήσει, με το ματς να ολοκληρώνεται στο 74-61.

Πού κρίθηκε: Στο 22-12 της τρίτης περιόδου, με τη Ζενίτ να κάνει το +10 του ημιχρόνου +20 στο 30′. Η Μπαρτσελόνα έφτασε μέχρι το -11 (69-58), χωρίς όμως να καταφέρνει κάτι παραπάνω.

Παίκτης-κλειδί: Ο Πάνγκος ήταν όλα τα λεφτά στο δεύτερο μέρος και πρωταγωνίστησε με 22 πόντους-8 ασίστ. Εξαιρετικοί και οι Μπλακ (11 πόντοι-5 ριμπάουντ), Χόλινς (11 πόντοι) και Πόιθρες (12 πόντοι-5 ριμπάουντ). Για την Μπαρτσελόνα, προσπάθησαν Καλάθης (5 ριμπάουντ-2 ασίστ) και Χίγκινς (4 ασίστ) με 19 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 36-26, 58-38, 74-61

Ζενίτ: Ρίβερς 7, Ζακχάροφ, Πάνγκος 22, Φριντζόν, Χόλινς 11, Τόμας 4, Μπάρον 7, Κβοστόφ, Τρούσκιν, Ζούμπκοφ, Πόιθρες 12, Μπλακ 11

Μπαρτσελόνα: Ντέιβις 1, Χάνγκα 2, Μπολμπάρο 4, Σμιτς 6, Γκασόλ, Οριόλα 1, Αμπρίνες, Χίγκινς 13, Μαρτίνεζ, Κούριτς 8, Μίροτιτς 7, Καλάθης 19