Η Εφές στον Τελικό: Τα είδαν ΟΛΑ οι Τούρκοι για να αφήσουν έξω την ΤΣΣΚΑ

Αποστολή στην Κολωνία: Άρης Μπάρκας – Bahadır Akgün/ info@eurohoops.net

Έτοιμη να πάρει το τρόπαιο που τόσο θέλει η Εφές!

Η τουρκική ομάδα επιστρέφει στον τελικό της Ευρωλίγκας μετά το 2019, αφού κέρδισε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 86-89.

Η ομάδα του Αταμάν πάτησε το γκάζι και έφτασε ακόμα και στο +21, παίρνοντας και εκδίκηση για την ήττα στο Βελιγράδι πριν 2 χρόνια. Οι Ρώσοι του Ιτούδη έκαναν μία μεγάλη προσπάθεια για ανατροπή στην τελευταία περίοδο, έφτασαν μέχρι το -1, όμως ο Κλάιμπερν αστόχησε στο σουτ της νίκης στο τέλος.

Το ματς με αυτόν τον τρόπο έγινε ΜΑΤΣΑΡΑ, με την αγωνία να εκτοξεύεται στα τελευταία λεπτά και να καθηλώνει τους πάντες, την ώρα που το ενδιαφέρον είχε σχεδόν… εξαφανιστεί για 30′.

Ο Μίτσιτς ήταν όλα τα λεφτά και επιβεβαίωσε για πολλοστή φορά γιατί είναι ο φετινός MVP, μετρώντας 25 πόντους-6 ασίστ, την ώρα που ο Σανλί είχε 19 πόντους-8 ριμπάουντ. Συγκινητικός ο Κλάιμπερν με 26 πόντους, που όμως αστόχησε στο μεγάλο σουτ, που θα έδινε τη νίκη στην ομάδα του.

Όλα πλέον θα κριθούν στον μεγάλο τελικό της Κυριακής (30/5, 22:00), με τον νικητή του ζευγαριού Μπαρτσελόνα-Αρμάνι να είναι ο αντίπαλος της Εφές, η οποία θα διεκδικήσει για δεύτερη φορά στην ιστορία της το τρόπαιο σε 4 συμμετοχές.

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ημιτελικού

Η εξέλιξη: Η Εφές ξεκίνησε καλύτερα και πιο δυνατά, έχοντας μεγάλη ευστοχία από τα 6,75μ. με 4/4 προσπάθειες. Ο Μπομπουά έδειξε τον δρόμο στην ομάδα του, την ώρα που η ΤΣΣΚΑ έμοιαζε μπερδεμένη κυρίως στην επίθεση, με την διαφορά να φτάνει τους 12 (13-25), πριν κλείσει το δεκάλεπτο στο 15-25.

Ο Σίνγκλετον έδωσε πολλές βοήθειες, ο Λάρκιν έδωσε σκορ, αλλά ο Μίτσιτς μπήκε αγριεμένος και έδειξε γιατί είναι ο MVP με 14 πόντους-5 ασίστ σε 14′. Κάπως έτσι, οι Τούρκοι πήγαν στο 24-39, με τους Ρώσους να προσπαθούν να μειώσουν κυρίως με τον Κλάιμπερν και να το καταφέρνουν με 37-49, παρά το 33-49 λίγο πριν.

Από παράσταση για έναν ρόλο σε… ματσάρα

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο, με την ομάδα του Ιτούδη να μην έχει πολλούς πρωταγωνιστές, την ώρα που ο Μίτσιτς έκανε ό,τι ήθελε, για να υπογράψει το 39-60, με την Εφές να είναι το απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης. Ο Σανλί θωράκισε την ρακέτα των Τούρκων και κάπως έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε στο 55-71.

Η ΤΣΣΚΑ έκανε την ύστατη προσπάθεια και με τους Λούντμπεργκ-Ούκχοφ μείωσε σε 66-75, ενώ ο Κλάιμπερν έκανε το 80-83 στο 37′, με το παιχνίδι να γίνεται και πάλι ντέρμπι. Ο Κουρμπάνοφ έκανε το 86-87, ο Λάρκιν αστοχούσε συνεχόμενα, με την ΤΣΣΚΑ να χάνει δύο τρίποντα για το προβάδισμα. Ο Λάρκιν έκανε το 86-88 με 1/2 βολές, οι Ρώσοι είχαν 8” για τη νίκη, όμως ο Κλάιμπερν αστόχησε, με τον Λάρκιν να παίρνει ένα εντυπωσιακό ριμπάουντ, με τον ίδιο να κάνει το τελικό 86-89.

Πού κρίθηκε: Η ΤΣΣΚΑ έκανε το 80-83 στο 37′ και το ματς έγινε ντέρμπι, ενώ δύο φορές είχε την ευκαιρία να προσπεράσει στο 86-87. Ο Κλάιμπερν πήρε το τρίποντο για τη νίκη στο 86-88, όμως αστόχησε και η νίκη πήγε στην Εφές.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μίτσιτς ήταν ο κορυφαίος του ημιτελικού με 23 πόντους-6 ριμπάουντ, ενώ από κοντά βρέθηκε ο Σανλί με 19 πόντους-8 ριμπάουντ και ο Μπομπουά με 15.

Για την ΤΣΣΚΑ, προσπάθησε με 26 πόντους-7 ριμπάουντ ο συγκινητικός Κλάιμπερν, με τον Λούντμπεργκ να φτάνει τους 15 και τον Χάκετ τους 17.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 37-49, 55-71, 86-89

ΤΣΣΚΑ: Λούντμπεργκ 15, Μπολομπόι, Χίλιαρντ, Ούκχοφ 8, Χάκετ 17, Αντόνοφ, Στρέλνιεκς 2, Βόιγκτμαν 6, Κλάιμπερν 26, Σενγκέλια 10, Κουρμπάνοφ 2, Έρικ

Εφές: Λάρκιν 11, Μπομπουά 15, Σίνγκλετον 1, Μπαλμπάι, Σανλί 19, Μοερμάν 6, Τουντσέρ, Πλάις, Μίτσιτς 25, Άντερσον 2, Ντάνστον, Σίμον 10

Αταμάν: “Τα τρία πρώτα δεκάλεπτα της Εφές ήταν επιπέδου NBA”

Ιτούδης: “Τους σεβαστήκαμε περισσότερο από όσο θα έπρεπε”

Μίτσιτς: Σε MVP mood πήρε από το χέρι την Εφές! (videos)

Κλάιμπερν: Το γύρισε ΜΟΝΟΣ του, αλλά… (video)

Λάρκιν: Το άλμα που θύμισε… ΣΟΥΠΕΡΜΑΝ “κλείδωσε” τη πρόκριση για την Εφές! (video)