Ερυθρός Αστέρας: Υπέταξε την Ζάλγκιρις με ξέσπασμα στο τέλος!

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Την δεύτερη σερί νίκη του πανηγύρισε ο Ερυθρός Αστέρας, με τους Σέρβους να είναι καλύτεροι από τη Ζάλγκιρις και να παίρνουν τη νίκη με 73-61. Έτσι ξεκίνησαν ένα σερί νικών, καθώς ανέβηκαν στο 2-1, μετά και την επικράτησή τους στο Τελ Αβίβ την περασμένη εβδομάδα.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό μέχρι το 30’, όμως σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και έτρεξαν ένα επιμέρους 27-19, με το οποίο τελείωσαν και την υπόθεση νίκη.

Ο Κάλινιτς με 15 πόντους και ο Ντόμπριτς με 13 ήταν οι κορυφαίοι, ενώ από πλευράς Ζάλγκιρις, το νταμπλ – νταμπλ (14π., 10ρ.) του Νέμπο δεν ήταν αρκετό.

Το ματς:

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο ξεκίνημα (13-14, 10′), με την εικόνα να παραμένει ίδια και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ερυθρό Αστέρα να πηγαίνει στην ανάπαυλα με το υπέρ του 29-27.

Οι Σέρβοι παρέμειναν σε ρόλο οδηγού και στη συνέχεια, αλλά δεν κατάφεραν να ξεφύγουν ιδιαίτερα, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 46-42, όμως η τέταρτη περίοδος ήταν άλλη ιστορία. Οι Γηπεδούχοι έκαναν τρομερή δουλειά σε επίθεση και άμυνα, τρέχοντας συνολικά ένα επιμέρους 27-19. Κάπως έτσι όλα έγιναν εύκολα, με τον Ερυθρό Αστέρα να παίρνει τη νίκη με 73-61.

Δεκάλεπτα: 13-14, 29-27, 46-42, 73-61.

Πού κρίθηκε:

Μα φυσικά στην τέταρτη περίοδο. Οι Σέρβοι πάτησαν γκάζι και με το 27-19 πήραν τα ηνία, φτάνοντας στη νίκη.

Παίκτης κλειδί:

Ο Κάλινιτς έκανε μεγάλη δουλειά για την ομάδα του, με τον Σέρβο να τελειώνει με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Λαζάρεβιτς 2, Γουόλτερς 11 (5/7 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Νταβίντοβατς 7 (1), Μίτροβιτς 12 (4/5 δίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Κάλινιτς 15 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ντόμπριτς 13 (1/6 τρίποντα), Χόλινς 5 (1), Σιμόνοβιτς 3 (1), Ιβάνοβιτς (0/7 σουτ, 3/4 βολές), Κούζμιτς 2.
Ζάλγκιρις Κάουνας (Ζντοβτς): Μπλάζεβιτς 4, Λεκαβίτσιους 11 (2), Νίμπι 14 (6/8 δίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μούντιεϊ (0/4 σουτ, 3 ασίστ), Καλνιέτις 2, Γιανκούνας, Μιλάκνις, Στρέλνιεκς 6 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάβανο 8 (2), Γκιφάι 11 (3/5 τρίποντα), Ουλανόβας 5 (1/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα).