Ολυμπιακός – Μονακό: Φωτιά και λαύρα της αμύνης τα ερυθρόλευκα παιδιά! (videos)

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπορεί να παρουσίασε νευρικότητα στην πρώτη περίοδο και επιθετικά να μην έπιασε τα γνωστά καλά της στάνταρ, όμως με εξαιρετική άμυνα για 40′ λεπτά η οποία περιόρισε τα ατού της Μονακό και με πρωταγωνιστές παίκτες όπως οι Ουόκαπ και Πρίντεζης έκανε το 1-0 στη σειρά με 71-54.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον Ολυμπιακός και Μονακό δίνουν και πάλι ραντεβού στο ΣΕΦ το απόγευμα (19:00) της Μεγάλης Παρασκευής (22/4) για το Game 2 της σειράς, ενώ το game 3 θα πραγματοποιηθεί στη Γαλλία στις 25/4.

“Ξύπνησε” στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός

Ισορροπημένο ιδιαίτερα ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τον Ολυμπιακό να είναι νευρικός και να μετράει 0/4 τρίποντα και τον Τόμας να ξεκινάει με 2/2 σουτ και 5 πόντους και τη Μονακό να προηγείται με double score 12-6 (στο 7′) χάρη στην άμυνα της.

H πρώτη περίοδος έληξε με 15-8 μετά από τρίποντο του Λι (5 πόντους) για τους Γάλλους με την ελληνική ομάδα να μετράει 4/16 σουτ (0/7 τρίποντα), 1 ασίστ και 2 λάθη και να μην βρίσκει λύσεις στην επίθεση.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ένας άλλος Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ, αφού με Βεζένκοφ και Σλούκα να δίνουν σκορ στην επίθεση και το πρώτο κόκκινο τρίποντο και την άμυνα να λειτουργεί σωστά ήρθε ένα σερί 9-0 και το προβάδισμα 17-15 (στο 13′).

Οι Γάλλοι προσπαθούσαν να βρουν σκορ από το post, αλλά οι γηπεδούχοι με τον Σλούκα δημιουργό και τους ΜακΚίσικ – Πρίντεζη να πετυχαίνουν μαζί 12 πόντους πήραν το μεγαλύτερο τους προβάδισμα με 31-22 (στο 18′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους Πειραιώτες μπροστά με 33-26 και να βελτιώνονται σημαντικά και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Με την άμυνα έκαναν το πρώτο βήμα οι “ερυθρόλευκοι”

Το δεύτερο ημίχρονο του Game 1 στο ΣΕΦ ξεκίνησε με τις δύο άμυνες να είναι εξαιρετικά σκληρές και τον Ολυμπιακό με πρωταγωνιστή τον Τόμας Ουόκαπ με εννιά σερί πόντους και τρομερές άμυνες να προηγείται για πρώτη φορά με +14 (44-30 στο 26′) απέναντι στη Μονακό που πελαγοδρομούσε επιθετικά.

Οι Γάλλοι δεν άφησαν τη διαφορά να ξεφύγει περισσότερο με Τζέιμς και Λι και το σκορ ήταν 46-34 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους “ερυθρόλευκους” να έχουν προβάδισμα νίκης με 50-36.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκε με σημαντικό διψήφιο προβάδισμα, όμως από την άλλη πλευρά οι Γάλλοι πίεζαν σε όλο το γήπεδο και το σκορ έγινε το 34ο λεπτό (54-43). Ο Τζέιμς με τον Χολ άρχισαν να συνεργάζονται, όμως ένα μεγάλο σουτ του Σλούκα και το 2ο τρίποντο του καθοριστικού Πρίντεζη έστειλαν τη διαφορά για πρώτη φορά στο +15 (65-50) στο 36ο λεπτό.

Δύο λεπτά πριν το φινάλε στο ΣΕΦ ο ΜακΚίσικ με ένα τρομερό κάρφωμα έκανε το 67-53 και σφράγισε το 1-0 του Ολυμπιακού το οποίο ήρθε στο λήξη με 71-54.

Που κρίθηκε: Στην άμυνα του Ολυμπιακού η οποία κράτησε τους Γάλλους στους 54 πόντους με 22/50 σουτ και 15 ασίστ με 18 λάθη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τόμας Ουοκαπ με 11 πόντους, 4 κλεψίματα (ρεκόρ καριέρας), 2 ασίστ και 1 ριμπάουντ ήταν καθοριστικός, ενώ σημαντική συμβολή στο 1-0 είχαν ο Πρίντεζης με 12 πόντους (4/4 σουτ) και 1 ριμπάουντ και ο Σλούκας με 10 πόντους και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 8-15, 33-26, 50-36, 71-54.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 11, Έισι, Ντόρσεϊ 4, Λούντζης, Λαρεντζάκης, Φαλ 4, Σλούκας 10, Βεζένκοφ 10, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 2, Ζαν-Σαρλ 6, ΜακΚίσκ 12

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Λι 9, Μπέικον 2, Βέστερμαν 3, Τόμας 7, Ντιαλό 6, Μότουμ 5, Μπουτσιέλε, Μοτεγιούνας 2, Ουταρά, Άντζουσιτς, Χολ 10, Τζέιμς 10.