Στο… ρελαντί ο Ερυθρός Αστέρας

2015-10-15T20:58:27+00:00 2015-10-16T13:05:56+00:00.

15/Oct/15 20:58

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στην Ευρωλίγκα ο Ερυθρός Αστέρας επικρατώντας με 81-59 του Στρασβούργου. Ο Μάικ Τσίρμπες (18π, 7ρ) ήρθε από τον πάγκο για να αλλάξει πλήρως την εικόνα των Σέρβων.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στην Ευρωλίγκα ο Ερυθρός Αστέρας επικρατώντας με 81-59 του Στρασβούργου. Ο Μάικ Τσίρμπες (18π, 7ρ) ήρθε από τον πάγκο για να αλλάξει πλήρως την εικόνα των Σέρβων, με τα 25 λάθη των Γάλλων να τους στερούν όσες πιθανότητες είχαν να διεκδικήσουν τη νίκη.

Εξέλιξη του αγώνα

Το Στρασβούργο μπήκε πολύ καλύτερα στην αναμέτρηση κυκλοφορώντας ιδανικά τη μπάλα. Τα εύστοχα τρίποντα (3/4) του πρωτάρη στην Ευρωλίγκα, Ροντρίγκ Μπουμπουά, έδωσαν προβάδισμα με 15-8 στη γαλλική ομάδα. Η είσοδος του Μάικ Τσίρμπες όμως στον αγώνα άλλαξε άρδην την κατάσταση. Ο Γερμανός σέντερ βοήθησε την ομάδα του σε άμυνα και επίθεση, σκόραρε 8 πόντους μέσα σε δύο λεπτά, με αποτέλεσμα ο Ερυθρός Αστέρας να μειώσει σε 20-19 στο τέλος της περιόδου.

Τα επόμενα λεπτά της αναμέτρησης είχαν για απόλυτο πρωταγωνιστή τον Ερυθρό Αστέρα. Οι Σέρβοι κυριάρχησαν πλήρως πάνω στο παρκέ παίρνοντας αρχικά προβάδισμα με 31-24 χάρη σε τρίποντο του Σιμόνοβιτς, 5′ πριν το τέλος του ημιχρόνου. Τα 11 λάθη των Γάλλων ανέβασαν τη διαφορά στο +13 (39-26), με τον Σιμόνοβιτς να τελειώνει ξανά με λέι απ στον αιφνιδιασμό. Το Στρασβούργο σκόραρε με τρίποντο του Λακόμπ και το σκορ ημιχρόνου διαμορφώθηκε στο 43-32, με τους 18000 Σέρβους να έχουν στήσει το δικό τους πάρτι στην κερκίδα.

Παρόμοιο το σκηνικό με την επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια. Ο Μπουμπουά με όμορφη προσπάθεια μείωσε σε 43-36 αλλά αυτή ήταν η τελευταία φορά που η γαλλική ομάδα κατάφερε να πλησιάσει. Ο… κυρίαρχος Τσίρμπες έστειλε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (48-38) με τον Έρυθρο Αστέρα να είναι καταιγιστικός. Το κάρφωμα του Λάζιτς στον αιφνιδιασμό αύξησε τη διαφορά στο +17 (62-45) για να έρθει ο Λελούπ με τρίποντο πίσω από τη σέντρα να διομορφώσει το 62-48 στο τέλος της περιόδου.

Τα επόμενα λεπτά της αναμέτρησης ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Γκούντουριτς να δίνει για πρώτη φορά προβάδισμα με +20 (68-48) στον Ερυθρό Αστέρα, 8′ πριν το τέλος. Το Στρασβούργο προσπάθησε να μειώσει αλλά μάταια αφού καλάθι του Σχορτσανίτη και τρίποντο του Μίτροβιτς διαμόρφωσαν το 75-53, με 4.43′ στο ρολόι. Το τελικό 81-59 αντικατοπτρίζει πλήρως τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων με τους Σέρβους οπαδούς να τραγουδούν… ελληνικά στην κερκίδα.

Παίκτης-Κλειδί

Ο Μάικ Τσίρμπες ήταν χωρίς αμφιβολία ο πλέον καθοριστικός παίκτης της αναμέτρησης. Ο Γερμανός σέντερ ήρθε από τον πάγκο, έδωσε σημαντικές λύσεις στον Ερυθρό Αστέρα και άλλαξε πλήρως τον ρυθμό του αγώνα. Ολοκλήρωσε τον αγώνα με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ, όντας εξαιρετικός και στην άμυνα.

Που κρίθηκε

Τα 25 λάθη του Στρασβούργου στέρησαν από τη γαλλική ομάδα τις όποιες πιθανότητες είχε για να διεκδικήσει τη νίκη. Τα γκαρντ της ομάδας δεν άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων τους με αποτέλεσμα να χαρίσουν πολλούς εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό. Την ίδια στιγμή, προπονητής της ομάδας, Βενσάν Κολέ, δεν κατάφερε ποτέ να βρει λύση στο μαρκάρισμα του Μάικ Τσίρμπες με την ήττα να είναι αναπόφευκτη.