Μπαρτζώκας: “Πληρώσαμε ακριβά το φρικτό δεύτερο δεκάλεπτο”

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

O Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ “σκότωσε” τον Ολυμπιακό στα 0.7″ πριν το φινάλε και ανέβασε την Μπασκόνια στο 3-4 στην φετινή Ευρωλίγκα, ρεκόρ ίδιο με αυτό των ερυθρολεύκων.

Η ελληνική ομάδα έκανε υπερπροσπάθεια για να επιστρέψει από το -18, όμως ο Μίλερ-ΜακΙντάιρ (4 πόντους) πήρε την τελευταία απόφαση και πέτυχε το μεγάλο σουτ του αγώνα, για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του μέσα στο ΣΕΦ με 75-74.

Λίγο μετά το τέλος του αγώνα, ο τεχνικός των Πειραιωτών, Γιώργος Μπαρτζώκας, μίλησε για την τέταρτη ήττα του Ολυμπιακού φέτος στην Ευρώπη και το “φρικτό” δεύτερο δεκάλεπτο που έκρινε σε πολύ μεγάλο βαθμό το ματς.

Πληρώσαμε ακριβά το φρικτό δεύτερο δεκάλεπτο. Τους δώσαμε την ευκαιρία να χτίσουν μία διαφορά 15 πόντων και να βρουν αυτοπεποίθηση ειδικά με αυτούς τους σουτέρ που διαθέτουν. Κάναμε μεγάλη προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο, με μικρό ροτέισον εξαιτίας των γνωστών τραυματισμών μας.

Στο τέλος του αγώνα κάναμε τρεις φορές λάθος. Στο τέλος ήρθε έτσι το ματς με τον ΜακΙντάιρ να αποφασίζει το τελικό σκορ. Να δώσω συγχαρητήρια στην Μπασκόνια αλλά και στους παίκτες μου για την μεγάλη προσπάθεια στο δεύτερο μέρος“, δήλωσε χαρακτηριστικά.