Περίπατο με σούπερ Ζήση η Μπάμπεργκ

2015-12-17T23:08:08+00:00 2015-12-18T00:24:34+00:00.

17/Dec/15 23:08

Ζήση

Αγγαρεία θύμιζε περισσότερο το παιχνίδι της Μπάμπεργκ με τη Σάσαρι στην “Brose Arena”, όπου οι Γερμανοί έφτασαν τελικά στην εντυπωσιακή επικράτηση με 86-54, συντρίβοντας τους περσινούς πρωταθλητές Ιταλίας.

Αγγαρεία θύμιζε περισσότερο το παιχνίδι της Μπάμπεργκ με τη Σάσαρι στην “Brose Arena”, όπου οι Γερμανοί έφτασαν τελικά στην εντυπωσιακή επικράτηση με 86-54, συντρίβοντας τους περσινούς πρωταθλητές Ιταλίας με τον Νίκο Ζήση να είναι εντυπωσιακός.

Το ματς ήταν αδιάφορο βαθμολογικά για αμφότερες τις ομάδες, με τους Γερμανούς να έχουν ήδη περάσει ως τρίτοι από το Δ’ Όμιλο στο τοπ-16 και τους Ιταλούς να έχουν ήδη αποκλειστεί από τη συνέχεια. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μοναδικό κίνητρο τη νίκη γοήτρου, καθώς εάν θα την πετύχαιναν θα ήταν η πρώτη τους (και μοναδική) φέτος στα ευρωπαϊκά παρκέ, αλλά το συγκρότημα του Αντρέα Τρινκιέρι δεν τους έκανε το χατίρι.

Το 49-33 του ημιχρόνου έδειξε ποιος ήταν το αφεντικό του αγώνα, με τους παίκτες της Μπάμπεργκ να συνεχίζουν στους ίδιους ρυθμούς και να φτάνουν στον θρίαμβο.

Ο Νίκος Ζήσης είχε εκπληκτική απόδοση, σκοράροντας 16 πόντους και μοιράζοντας 5 ασίστ σε μόλις 14 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα, ενώ ο Νικολό Μέλι δεν αγωνίστηκε καθόλου (ξεκουράστηκε) και πριν το τζάμπολ βραβεύτηκε ως MVP Νοεμβρίου. Από τους φιλοξενούμενους, ο Μάρκεζ Χάινες είχε 14 πόντους, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ και άλλα δύο λάθη.