Η Μπάρτσα “κατάπιε” τη Χίμκι!

2016-01-07T23:36:42+00:00 2016-01-08T12:11:17+00:00.

07/Jan/16 23:36

Η αναμέτρηση ανάμεσα στη Μπαρτσελόνα και τη Χίμκι είχε χαρακτηριστεί από πολλούς ως ένα από τα μεγάλα ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής του τοπ 16, όμως στην πράξη μόνο τέτοιο δεν ήταν. Η ισπανική ομάδα κυριάρχησε από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό με αποτέλεσμα να πάρει μία πολύ εύκολη νίκη με 87-70.

Ο Τσάβι Πασκουάλ ευτύχησε να έχει αρκετούς παίκτες σε πολύ καλή μέρα, με το δίδυμο των Πάου Ρίμπας (14π, 6ρ, 3ασ.) και Ναβάρο (14π, 3ρ, 4ασ.) να δίνει σημαντικές επιθετικές λύσεις. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι απογοήτευσαν με την απόδοση τους και δεν θύμισαν σε καμία περίπτωση την ομάδα της πρεμιέρας.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Σε ένα παιχνίδι στο οποίο και οι δύο ομάδες επέλεξαν το σετ παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 10-6 στο 4′ χάρη στους γρήγορους πόντους του Ναβάρο. Η ισπανική ομάδα συνέχισε να έχει το προβάδισμα αφού ο Πάου Ρίμπας με τρίποντο διαμόρφωσε το 15-10 (7′), πριν ο πολύ θετικός Ράις μειώσει σε 19-16 (9′) από τη γραμμή των βολών. Στα τελευταία δευτερόλεπτα της περιόδου οι Ντόελμαν και Λαουάλ πέτυχαν αναπάντητους πόντους, στέλνοντας τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (23-16).

Το πολύ κακό ποσοστό της Χίμκι (0/5 τρίποντα) συνεχίστηκε, την ώρα που ο Ρίμπας έβλεπε το καλάθι σαν… βαρέλι και με εύστοχα μακρινά σουτ έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά σε επικίνδυνα για τη Χίμκι επίπεδα (34-20, 13′). Η προσωρινή απάντηση του Σβεντ έξω από τα 6.75 δεν άλλαξε το ρυθμό της αναμέτρησης, με τη Μπάρτσα να κάνει ό,τι θέλει πάνω στο παρκέ. Εξαιρετικές συνεργασίες στην επίθεση και πίεση στην άμυνα έκαναν τα πράγματα να φαίνονται πολύ εύκολα (45-28, 17′). Η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις σκόραρε μόλις 13 ποντους σε 10′ παιχνιδιού και το 49-29 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήρθε απόλυτα φυσιολογικά.

Η Μπαρτσελόνα άγγιξε το τέλειο στο πρώτο μισό του παιχνιδιού αφού μοίρασε συνολικά 15 ασίστ και υπέπεσε σε μόλις 5 λάθη, ευχοστώντας στο 56% (18/32) των σουτ που πήρε. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι απογοήτευσαν με μόλις 5 ασίστ και 6 λάθη, έχοντας και το τραγικό 1/13 (7%) τρίποντα.

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια η παραγωγικότητα των δύο ομάδων αυξήθηκε θεαματικά, εξέλιξη η οποία ευνόησε τη Χίμκι. Οι φιλοξενούμενοι με κύριους επιθετικούς εκφραστές τους Ράις και Σβεντ πλησίασαν σε 60-44 (15′), πριν ο πολύ θετικός Χόνεϊκατ με 7 πόντους στην περίοδο διαμορφώσει το 65-51 (18′). Στα επόμενα δύο λεπτά οι παίκτες δεν κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς το καλάθι και ο Ρίμπας με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι με τη λήξη έστειλε τη διαφορά ξανά στο +16 (67-51).

Η τελευταία διαδικαστικού χαρακτήρα περίοδος ξεκίνησε με δίποντο του Κόπονεν (67-53), όμως το νέο σερί 7-0 της Μπαρτσελόνα “καθάρισε” οριστικά την υπόθεση νίκη (74-53, 33′). Οι δύο προπονητές ασχολήθηκαν κυρίως με την τελική διαφορά με τους Ντράγκιτς και Ράις να προσπαθούν να αμβλύνουν λίγο τις αρνητικές εντυπώσεις από την απογοητευτική εμφάνιση της Χίμκι (76-62), με 4.29′ στο ρολόι. Ο Σλοβένος γκαρντ μάλιστα με δύσκολο μπάσιμο βοήθησε τους Ρώσους να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο (78-66) αλλά στα υπόλοιπα 2.35′ η Μπαρτσελόνα δεν αγχώθηκε στο ελάχιστο. Ο Ντόελμαν συνέχισε να πληγώνει την αντίπαλη άμυνα και με δικό του καλάθι στο τέλος, η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε στο 87-70!