“Do or die” για Ολυμπιακό και το “έχουμε αποδείξει ότι είμαστε σκληροί” του Μπαρτζώκα

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Το σοκ της ήττας στην εκπνοή της παράτασης πρέπει να ξεπεραστεί από τον Ολυμπιακό, ώστε να φέρει τη σειρά στο 2-2 και να προσπαθήσει να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ.

Μόνο έξι φορές στο παρελθόν επί συνόλου 42 ζευγαριών στα playoffs της Ευρωλίγκας έχει σπάσει το 1-2, με τον Ολυμπιακό να το έχει καταφέρει σε μία σειρά.

Ήταν τη σεζόν 2016-17 όταν πήρε το διπλό στην Πόλη από την Αναντολού Εφές, ισοφάρισε σε 2-2 με εκείνο το μνημειώδες break και στη συνέχεια κλείδωσε την πρόκριση στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Η διαφορά, βέβαια, τώρα είναι ότι ο Ολυμπιακός θα χρειαστεί δεύτερο break στη Βαρκελώνη για να υπερβεί τον εαυτό του, αφού πρώτα νικήσει απόψε την Μπάρτσα σε do or die παιχνίδι.

“Είναι μία δύσκολη ήττα για μας. Ένα παιχνίδι που εύκολα θα μπορούσαμε να πάρουμε τη νίκη. Είχαμε πολλές ευκαιρίες μέσα στο ματς, αλλά όλες οι αποφάσεις στο τέλος των αντιπάλων και οι δικές μας ήταν κατά κάποιον τρόπο εναντίον μας”, σχολιάζει ο Γιώργος Μπαρτζώκας και συνεχίζει συνδέοντας το ματς της Μεγάλης Τρίτης με το αποψινό:

“Θέλω να πω ότι θα μπορούσαμε να είχαμε κάνει καλύτερες αμυντικές επιλογές. Να είχαμε βάλει το τελευταίο σουτ ή μία βολή ή να μην είχαμε κάνει λάθος συνεννόησης, να μη δώσουμε τρίποντο στον Αμπρίνες στους πέντε πόντους.

Ξέρουμε ότι η Μπαρτσελόνα είναι μία πολύ δυνατή, καλή και ταλαντούχα ομάδα, αλλά και έμπειρη. Κάθε λάθος που κάνεις το πληρώνεις. Δεν στο συγχωρεί. Έτσι παρότι ήταν ένα κλασικό παιχνίδι των playoffs όπου η κάθε κατοχή μετρούσε, τελικά το χάσαμε στην παράταση όπως το χάσαμε.

Αυτήν τη στιγμή πρέπει να ανασυγκροτηθούμε. Έχουμε αποδείξει ότι είμαστε σκληρή ομάδα. Θα κοιτάξουμε να κερδίσουμε το ματς της Πέμπτης, να παίξουμε όσο καλύτερα μπορούμε και να περάσουμε την πίεση στην Μπαρτσελόνα.

Αυτήν τη στιγμή η πίεση είναι σε μας, αλλά θεωρούμε ότι έχουμε την ομάδα, το ταλέντο και τη νοοτροπία να χτυπήσουμε αυτό το παιχνίδι και αν είμαστε λίγο πιο τυχεροί -γιατί η τύχη παίζει ρόλο σε αυτά τα πράγματα- να πάμε να κερδίσουμε”.

Λαρεντζάκης: Τέλειωσε το Game 3, πάμε για την ισοφάριση

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης σχολίασε με τη σειρά του τα γεγονότα της Μεγάλης Τρίτης με το φάουλ που έδωσε ο Ντιφαλά σχεδόν στην εκπνοή της παράτασης και τις βολές του Τζαμπάρι Πάρκερ που έκριναν το ματς:

“Στο χθεσινό παιχνίδι ότι έγινε, έγινε. Τελείωσε. Έχουμε ένα πολύ κρίσιμο ματς που πρέπει οπωσδήποτε να κερδίσουμε. Είμαστε ψυχολογικά έτοιμοι και θέλουμε όλοι μαζί με τον κόσμο να κάνουμε το 2-2.

Όσον αφορά στην τελευταία φάση, θεωρώ ότι υπήρχε επαφή αλλά ήταν καθαρά στην κρίση του διαιτητή αν θα το δώσει ή όχι. Έτσι όπως εξελίχθηκε μπορούσαμε να το τελειώσουμε νωρίτερα.

Αυτό που μας νοιάζει πλέον είναι το αυριανό (σ.σ. σημερινό) ματς και να πάρουμε τη νίκη”.