Ο Παναθηναϊκός ΕΣΠΑΣΕ τον τσαμπουκά της Μακάμπι και τώρα… ελάτε ΟΑΚΑ!

Αποστολή στο Βελιγράδι: Βαγγέλης Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Δεν ”λύγισε” στα δύσκολα και πλέον έχει την τύχη στα χέρια του!

Ο Παναθηναϊκός δεν έκανε τα ίδια λάθη στο Game 4, κέρδισε την Μακάμπι με 88-95 στο Βελιγράδι και ισοφάρισε την σειρά σε 2-2, πριν τον ”τελικό” του ΟΑΚΑ.

Η Μακάμπι προηγήθηκε ακόμα και με 7 πόντους, αλλά το 82-75 στο 34′ έγινε 88-93 στο 39′, με τους ”πράσινους να ελέγχουν πλήρως τον ρυθμό και τα ριμπάουντ.

Ο Σλούκας έκανε ΤΡΟΜΕΡΟ ματς με 20 πόντους-8 ριμπάουντ-6 ασίστ, ενώ ο Ναν έδειξε γιατί είναι ”killer” με 27 πόντους. Μςγάλο ματς και από τον Λεσόρ με 17 πόντους.

Ο Ερνανγκόμεθ δεν αγωνίστηκε για μία ακόμα φορά, όπως αναμενόταν άλλωστε, ενώ ο Μπόλντγουϊν έπαιξε για σχεδόν 8′, αλλά αποχώρησε ξανά τραυματίας.

Δείτε εδώ τα στατιστικά

Η εξέλιξη

Ο Παναθηναϊκός δεν έκανε το ίδιο λάθος με το Game 3, μπαίνοντας πολύ δυνατά στο ματς. Προηγήθηκε με 12-20 στο 6′, με τον Ναν να μετράει 7 πόντους. Το ”κλειδί” ήταν, μεταξύ άλλων, τα ριμπάουντ (1-6), με τον Μπλατ να μειώνει σε 18-22 και τον ΝτιΜπαρτολομέο να κάνει το 29-26 στο τέλος της πρώτης περιόδου (4/8 τρίποντα η Μακάμπι), παρά τους 11 πόντους του Ναν.

Το παιχνίδι ήταν γεμάτο ένταση και πολλές ”μάχες” σώμα με σώμα, με τη Μακάμπι να κρατά το προβάδισμα (35-31). Στο 15ο λεπτό, ο Μπόλντγουϊν ένιωσε ενόχληση και αποχώρησε από το ματς, με την ομάδα του όμως να κρατάει έστω και ισχνό προβάδισμα (44-41), με τον Γκριγκόνις να ισοφαρίζει (44-44) και τον Ναν (16 πόντοι) να ”γράφει” το 50-49 στο ημίχρονο.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στην τρίτη περίοδο και πέρασε μπροστά με 50-55. Η αντίδραση της Μακάμπι άμεση (55-55), αλλά οι πράσινοι έμειναν μπροστά στο σκορ (58-61) με τον Λεσόρ. Ο Ναν ήταν εγγύηση για την ομάδα του (63-65), με τον Σλούκα να βγαίνει μπροστά για το +6 (68-74) στο 29′, με τη Μακάμπι να αστοχεί σε σερί επιθέσεις, για το 69-74 στο 30′.

Ο Μπράουν έφερε ”τούμπα” το ματς (78-74), πριν ακολουθήσει το 82-75 στο 33′. Ναν και Παπαπέτρου ήταν εκεί για το 84-81, με το ματς να εξελίσσεται σε μονομαχία Μπράουν-Ναν (88-87). Ο Σλούκας έκανε το 88-89 στο 38′ και ο Λεσόρ το 88-91 στο -1:36′. Ο Σλούκας έκανε το 88-93 στο 39′, η Μακάμπι έχασε σερί επιθέσεις και ο Λεσόρ έκανε το 88-95, σκορ που ήταν τελικό.

Πού κρίθηκε

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 68-74 53” πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Σκόραρε μόλις μία βολή μέχρι το 34′, ενώ το σκορ ήταν στο 82-75, δηλαδή έγινε επιμέρους 15-1. Ακόμα κι έτσι, όμως, προσπέρασε με 88-93 στο -39′.

Ο Σλούκας έκανε τρομερό ματς με 20 πόντους-8 ριμπάουντ-6 ασίστ και καθοριστικό καλάθι στο 39′ για το 88-93.

Τα δεκάλεπτα: 29-26, 50-49, 69-74, 88-95

Μακάμπι (Κάτας): Κλίβελαντ 5, Ουέμπ, Μπράουν 17, Σόρκιν 2, ΝτιΜπαρτολομέο 10, Ριβέρο 9, Κόεν 2, Μπόλντγουϊν 3, Τόμασον, Νίμπο 12, Μπλατ 14, Κόλσον 14

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόζα, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 20, Παπαπέτρου 8, Γκραντ, Ναν 27, Λεσόρ 17, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 8, Μήτογλου 13, Μαντζούκας