Καλάθαρος!!! Έστειλε τη Φενέρ στο Final Four, σπάζοντας την κατάρα Game 5 στο Μονακό

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

Τα μάγια έμελλε να λυθούν στο Μονακό και υπαίτια ήταν η Φενέρμπαχτσε. Το “μαγικό ραβδάκι” του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους και το κρύο αίμα του Νικ Καλάθη στο τέλος, έγειραν την πλάστιγγα προς τους Τούρκους μετά από μία συναρπαστική σειρά και ένα δραματικό Game 5 (79-80 στην παράταση).

Επιστροφή στο Final Four μετά από τρία χρόνια για τη Φενέρ που θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στον ημιτελικό της 24ης Μάϊου στη γερμανική πρωτεύουσα. Αρκετά τα κοινά μεταξύ των δύο ομάδων μεταξύ των οποίων και η πρώτη παρουσία σε Final Four στην μετά Ζέλικο Ομπράντοβιτς εποχή.

Μοιραίος ο Οκόμπο που πέταξε στον κάλαθο των αχρήστων την τελευταία επίθεση της Μονακό στην κανονική διάρκεια, ωραίος ο Νικ Καλάθης που αν και είχε 1/8 τρίποντα στο 43’59”, είχε την ψυχραιμία να βάλει τα δύο επόμενα και ουσιαστικά να οδηγήσει τη Φενέρ στο μεγάλο ραντεβού.

Μετά από 19 επιτυχημένα Game 5 των γηπεδούχων, η refuse-to-lose αρμάδα του Σάρας τα κατάφερε.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Ο θάνατός σου, η ζωή μου

Το ένα λάθος μετά το άλλο ερχόταν για τη Φενέρ στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα αν και οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να το εκμεταλλευτούν. Το τεράστιο διακύβευμα και η ασφυκτική για δεύτερο σερί ματς άμυνα, οδήγησαν τους Τούρκους που δεν μπορούσαν να ανοίξουν την αντίπαλη άμυνα σε οκτώ λάθη, αριθμό ρεκόρ στην ιστορία του οργανισμού στην πρώτη περίοδο αγώνα στα playoffs.

Οι ψηλοί της Φενέρ (Μότλεϊ που επέστρεψε και Παπαγιάννης) χρεώθηκαν νωρίς νωρίς με δύο φάουλ και οι Μονεγάσκοι ξέφυγαν με επτά (20-13, 11′) με τρίποντο του Μπλόσoμγκεϊμ. Το τάιμ άουτ του Σάρας έπιασε τόπο με τη Φενέρ να εκμηδενίζει τη μικρή διαφορά στο “άψε σβήσε” χάρις τα μακρινά σουτ των Μπιμπέροβιτς και Σεστίνα.

Το do-or-die επιβεβαίωνε τη φύση του διαρκώς με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά κοντά. Ο Μάικ Τζέιμς μπορεί να είχε μείνει χαμηλά (6π., 3 λάθη στο α’ μέρος) όμως η διαρκής κίνηση μακριά από τη μπάλα όλων των υπολοίπων έδινε σκορ στους Μονεγάσκους που έπαιζαν πιο ορθολογικά.

Ένα μικρό επιμέρους 6-0 της Μονακό (40-32) έφερε τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι, όμως ένα “τρελό” μακρινό σουτ του Ουίλμπεκιν διαμόρφωσε το 40-35 της ανάπαυλας.

Το physical παιχνίδι που επετράπη από τους διαιτητές έδωσε ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση όπου έπεφταν κορμιά. Ο Μοτιεγιούνας που έκανε σπουδαίο ματς το… έσταξε από τη γωνία για το εκ νέου +8 όμως η Φενέρ δεν επέτρεψε και πάλι στη Μονακό να ξεμακρύνει χάρις το τρίποντό της (47-48) για το πρώτο προβάδισμα μετά το αρχικό πεντάλεπτο.

Η ιστορία επαναλαμβανόταν. Στο +7 (55-48) με τρεις βολές του Μάικ Τζέιμς που ξυπνούσε, 55-56 με οκτώ σερί πόντους του Μπιμπέροβιτς μεταξύ των οποίων δύο μεγάλα τρίποντα από τις 45 μοίρες.

Μονακό και Φενέρμπαχτσε έβρισκαν σκορ με το σταγονόμετρο στην τελευταία περίοδο, όταν τα… λουριά είχαν σφίξει. Οι γηπεδούχοι είχαν βρει μονάχα έξι πόντους σε ισάριθμα λεπτά παρόλα αυτά έμεναν ζωντανοί χάρις την άμυνά τους που είχε περιορίσει την πληγή από το τρίποντο.

Ο Οκόμπο επιδίωξε την επαφή και βρήκε σκορ (63-64) όμως ο Μάρκο Γκούντουριτς με τη δεύτερη “βόμβα ” του έδωσε “μαξιλαράκι ασφαλείας” (63-67). Ο Γιώργος Παπαγιάννης που έπαιξε σε όλη την τελευταία κρίσιμη περίοδο “σκέπασε” δις το καλάθι της Φενέρ με εντυπωσιακές τάπες. Οι Τούρκοι άρχισαν νωρίς όμως να παίζουν με το χρόνο και λίγο έλειψε να το πληρώσουν. Τρίποντο του Τζέιμς, ατομική προσπάθεια του Οκόμπο και εκ νέου προβάδισμα της Μονακό (68-67).

Η επίθεση της Φενέρμπαχτσε φαινόταν χαμένη όμως ο Ουίλμπεκιν είχε αντίθετη άποψη. Με “παλαβό” τρίποντο – με τη βοήθεια του ταμπλό από την κορυφή (σχεδόν) – έβαλε μπροστά την αρμάδα του Σάρας, ο Οκόμπο ισοφάρισε (70-70) και διαμόρφωσε το σκορ στα 40′. Και αυτό διότι ο Ουίλμπεκιν έκανε λάθος και ο Οκόμπο που ανέλαβε την τελευταία επίθεση, βρήκε σίδερο.

Η ΝΤΕΡΜΠΑΡΑ συνεχίστηκε και στην παράταση με τον πρώτο λόγο να ανήκει στις άμυνες. Μεγάλο τρίποντο από τον Μάικ Τζέιμς (70-73), 2/2 βολές από τον Παπαγιάννη και νέο τουρκικό προβάδισμα μέσω Ουίλμπεκιν (73-74). Αλλεργικές στο προβάδισμα όμως οι δύο ομάδες.

Η Μονακό σημάδεψε τον Παπαγιάννη στην άμυνα και πήρε 4 πόντους από Οκόμπο και Ντιαλό όμως ο Καλάθης του 1/8 τρίποντα, το έβαλε από τη γωνία με κρύο αίμα για τη νέα ισοπαλία (77-77, 1’01” για το τέλος).

Ο Μάικ Τζέιμς έβαλε τη Μονακό σε θέση οδηγού (79-77), ο Νικ όμως ήταν αποφασισμένος να πάρει τη Φενέρ από το χέρι και να την πάει στο Βερολίνο. Η μπάλα ζύγιζε τόνους και ο διεθνής γκαρντ με δύο μακρινα σουτ στα τελευταία 61”, έστειλε το σύνολο του Γιασικεβίτσιους στο Final Four.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 40-35, 55-56, 70-70, 79-80 (παρ.)

Που κρίθηκε

Της το έδινε το ματς η Φενέρ της Μονακό και δεν ήθελε. Τα μακρινά σουτ κράτησαν τους Τούρκους μέσα στο ματς και ο Καλάθαρος “τέλειωσε” τους Μονεγάσκους.

Παίκτης Κλειδί

Τα έσπασε σε όλο το ματς ήταν όμως clutch. Ο Νικ Καλάθης ήταν ο MVP με 14 πόντους, 6 ριμπ., 4 ασίστ και ένα καθοριστικό κλέψιμο στην τελευταία άμυνα.