Νίκη Έφες που ελπίζει σε… θαύματα

Η Έφες Αναντολού νίκησε με κορυφαίο τον Τόμας Ερτέλ την απογοητευμένη Μάλαγα με 87–67 στην Πόλη και διατήρησε τις έστω λιγοστές ελπίδες που έχει για πρόκριση στα πλέι οφς.

Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς περιμένει… θαύματα, όπως να χάσει ο Ερυθρός Αστέρας από την Νταρουσάφακα στο Βελιγράδι κι από την Τσεντεβίτα στο Ζάγκρεμπ ή ο Παναθηναϊκός να «αυτοκτονήσει» στο ΟΑΚΑ με τους Κροάτες και η Έφες να του καλύψει το +5 του ΟΑΚΑ. Την επόμενη αγωνιστική θα ξεκαθαρίσουν τα πάντα…

Το παιχνίδι είχε έναν πρωταγωνιστικό ρόλο. Η Έφες ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς και στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν κιόλας μπροστά με 27-11, σαρώνοντας την ανήμπορη να αντιδράσει Μάλαγα. Η Ουνικάχα έδειξε σημεία ζωής στο πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου, όταν κατάφερε να μειώσει σε 33-28, έχοντας αίφνης βρει ρυθμό στην επίθεση. Ως εκεί όμως. Με 12 πόντους οκτώ ασίστ του Ερτέλ, η Έφες καθήλωσε και πάλι τους Ισπανούς κι όχι μόνο άντεξε στη μικρή τους αντεπίθεση, αλλά έκλεισε το ημίχρονο με 49-30 (22-11 τα ριμπάουντ, 13-5 ασίστ).

Η επιθετικός ρυθμός των Τούρκων διακόπηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν η Μάλαγα μπόρεσε να περιορίσει τα ατού της Έφες. Χωρίς όμως εντυπωσιακά για αυτήν αποτελέσματα αφού σούταρε με κακά ποσοστά (25%τριπ., 40%διπ.) και απλά κέρδισε το επί μέρους σκορ με 17-16 (65-47 στο 30’).

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τη Μάλαγα να συνεχίζει σε καλύτερο ρυθμό από τους επαναπαυμένους γηπεδούχους, μειώνοντας σε 76-67 με τον Κάρλος Σουάρεθ και τον Ντάνι Ντίεθ να το παλεύουν. Ο χρόνος όμως που απέμενε ήταν ελάχιστος για να γυρίσει το παιχνίδι περισσότερο (στο 37’) και το τρίποντο του Οσμάν δεν άφησε και κανένα περιθώριο για να συμβεί κάτι απίθανο.