Πύρρειος νίκη για την Φενέρ και το 3/3!

Την τρίτη της νίκη σε ισάριθμους αγώνες στην Ευρωλίγκα πέτυχε η ΦενέρΜπαχτσέ επικρατώντας της Ζαλγκίρις με 82-68 στην Κωνσταντινούπολη, ωστόσο την επιτυχία της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς επισκίασε ο τραυματισμός το Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς.

O Σέρβος γκαρντ υπέστη διάστρεμμα στο τρίτο δεκάλεπτο κι αποχώρησε υποβασταζόμενος για τα αποδυτήρια και δεν επέστρεψε ποτέ. Ωστόσο, τα… κάστανα από την φωτιά έβγαλε ο Κώστας Σλούκας, με τον Έλληνα γκαρντ να πραγματοποιεί άλλη μια εξαιρετική εμφάνιση, έχοντας 11 ασίστ (σ.σ. ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα) και 8 πόντους, ταΐζοντας τους δυο ψηλούς της ομάδας του, Βέσελι και Ούντο, που ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση, σκοράροντας από 14 πόντους έκαστος.

Η Ζαλγκλιρις, πάντως, ήταν ανταγωνιστική για κάτι περισσότερο από τρία δεκάλεπτα διατηρώντας την επαφή της με το σκορ, ωστόσο στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την ποιότητα τους σε συνδυασμό με τις περισσότερες λύσεις τους και χτυπώντας κοντά στο καλάθι μετέτρεψαν το 59-54 του 29΄ σε 74-59 στο 36΄, καθαρίζοντας με αυτό τον τρόπο την υπόθεση νίκη.

Οι Λιθουανοί με όπλο τους τα τρίποντα προηγήθηκαν με μικρή διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο (12-15), ωστόσο με ένα σερί 8-0, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 30-24 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, ενώ έκλεισαν το ημίχρονο όντες μπροστά στο σκορ με 44-37. Ίδιο σκηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο με τους Τούρκους να προσπαθούν να ξεφύγουν αλλά να μην το καταφέρνουν μέχρι το ξέσπασμα τους στην τελευταία περίοδο όταν και εκτόξευσαν την υπέρ τους διαφορά στο +17 (82-65 στο 37΄), με το τελικό 82-68 να σφραγίζει τις προσπάθειες των αθλητών των δυο ομάδων.

Που κρίθηκε ο αγώνας:
Στην υπεροπλία της Φενέρ ειδικά μέσα στο καλάθι, όπου οι Ούντο και Βέσελι κυριάρχησαν με τον δεύτερο να έχει μάλιστα 8/8 βολές. Οι παίκτες της Ζαλγκίρις δεν άντεξαν στην πίεση και μοιραία γνώρισαν την δεύτερη φετινή ήττα τους, άλλωστε είναι από τα αουτσάιντερ της διοργάνωσης.

Παίκτης “κλειδί”:
Αναμφίβολα ο Κώστας Σλούκας (11ασίστ, 8πόντοι, 2/5σουτ, 3/4βολ.) πραγματοποίησε άλλη μια ηγετική εμφάνιση, οδηγώντας εκ του ασφαλούς την ομάδα του στο επιθυμητό αποτέλεσμα, προσφέροντας την ασφάλεια που ο κάθε προπονητής επιθυμεί από τον πλέι μέικερ του.

Δεκάλεπτα: 28-24, 44-37, 63-56, 82-68