Μπασκόνια: “Διπλό” στη Γερμανία και βλέπει 4άδα!

Με αυτή τη νίκη η ισπανική ομάδα βρίσκεται στο 16-11, την ίδια ώρα που η Φενέρμπαχτσε μετράει 17-10, ενώ από πίσω έρχεται και ο Παναθηναϊκός, ο οποίος με τη νίκη απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο φτάνει και αυτός στο 16-11.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Σέιν Λάρκιν και Τσέις Μπάντινγκερ οι οποίοι σημείωσαν από 17 πόντους ο καθένας, ενώ σημαντική ήταν και η βοήθεια του Τόρνικε Σενγκέλια με 16 πόντους. Από τους ηττημένους, ο Νίκος Ζήσης αγωνίστηκε για 7 λεπτά και είχε 4 πόντους και 1 ασίστ, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζέρελ ΜακΝίλ με 17 πόντους.

Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά του αγώνα

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Οι Ισπανοί πραγματοποίησαν ένα ιδανικό ξεκίνημα, με την Μπάμπεργκ να μην μπορεί να ακολουθήσει τους φιλοξενούμενους. Η Μπασκόνια πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 11-28. Οι παίκτες του Σίτο Αλόνσο είχαν 5/7 τρίποντα στην πρώτη περίοδο με τον Μπάντιγκερ να έχει 10 πόντους. Στη συνέχεια οι Γερμανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν, βελτιώνοντας την επιθετική τους εικόνα. Μάλιστα, πέτυχαν 26 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Τζέρελ ΜακΝίλ να ανεβάζει την απόδοσή του. Στην άμυνα όμως η Μπάμπεργκ δεν κατάφερε να είναι αποτελεσματική με το πρώτο μισό του αγώνα να ολοκληρώνεται με 37-53.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, χωρίς να κατεβάσουν ταχύτητα. Μάλιστα, αύξησαν τη διαφορά απέναντι στους γηπεδούχους αφού έφτασαν ακόμα και στο +21, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 53-74. Οι Λάρκιν και Μπάντινγκερ ήταν εξαιρετικοί στον επιθετικό τομέα, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να τους σταματήσουν. Στην τελευταία περίοδο, όσο και να προσπάθησαν οι γηπεδούχοι να μειώσουν τη διαφορά απέναντι στην Μπασκόνια, οι Ισπανοί είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και έφτασαν τελικά στη νίκη με σκορ 96-71.

Που κρίθηκε:

Το παιχνίδι κρίθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο, εκεί όπου η Μπασκόνια κατάφερε να πάρει ένα μεγάλο προβάδισμα απέναντι στην Μπάμπεργκ που έκανε πολύ άσχημο ξεκίνημα και δεν κατάφερε ποτέ να επιστρέψει.