ΤΣΣΚΑ: Ξεπέρασε Νταρουσάφακα και κόπωση για το “3X3” (vids)

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Μόλις δύο ημέρες μετά την εκτός έδρας νίκη επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ, το συγκρότημα του Δημήτρη Ιτούδη σημείωσε σήμερα (18/10) το 3-0 στην τρέχουσα σεζόν της Ευρωλίγκας. Παράλληλα εξασφάλισε το θετικό αποτέλεσμα για τέταρτη φορά σε σύνολο πέντε ματς με τον τουρκικό σύλλογο. Στο 1-2 υποχώρησαν οι φιλοξενούμενοι της αναμέτρησης της 3ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Ευρώπης.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του παιχνιδιού.

Εξέλιξη αγώνα
Στο πρώτο ημίχρονο, οι Μοσχοβίτες όχι μόνο δεν επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί δημιουργώντας διαφορά, αλλά βρέθηκαν στο -9 στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Οι γηπεδούχοι είχαν μόλις 9/23 δίποντα και 2/15 τρίποντα στο πρώτο 20άλεπτο.

Τα ποσοστά τους στα σουτ τριών πόντων δεν βελτιώθηκαν στο δεύτερο μισό του αγώνα, αλλά ανέτρεψαν τα δεδομένα προτιμώντας ευκολότερες επιλογές κοντά στο αντίπαλο καλάθι. Ολοκλήρωσαν το τρίτο 10άλεπτο με επιμέρους σκορ 14-4, ώστε να ξεκινήσουν το τελευταίο με υπέρ τους 57-48.

Στο τέταρτο 10άλεπτο η διαφορά έφθασε και στους 14 πόντους, αλλά η Νταρουσάφακα εξάντλησε τις ελπίδες της για την έκπληξη μειώνοντας μέχρι το 76-72 και το 78-74, πριν παραδοθεί. Δεν απέφυγε την ήττα, αλλά έχασε για πρώτη φορά με διαφορά μικρότερη των δέκα πόντων από την ΤΣΣΚΑ στη Ρωσία.

Ο Νικίτα Κουρμπάνοφ πέτυχε 11 πόντους στην πρώτη περίοδο και 13 συνολικά. Τελείωσε το παιχνίδι με 21 ράνκινγκ, αλλά ο Κόρι Χίγκινς είχε σημαντικότερη επιθετική συμβολή στη νίκη. Ο 29χρονος γκαρντ/φόργουορντ “έγραψε” 10 από τους 14 πόντους του στην τρίτη περίοδο, στην οποία η ΤΣΣΚΑ έκανε την ανατροπή. Πάντως, στο πλαίσιο της γενικότερης αστοχίας απώλεσε σερί επτά αγώνων με τουλάχιστον ένα εύστοχο τρίποντο.

Πού κρίθηκε;
Οι Μοσχοβίτες αρκέστηκαν στα απαραίτητα, προκειμένου να μείνουν αήττητοι στη φετινή Ευρωλίγκα. Δεν εντυπωσίασαν με την εμφάνισή τους στο δεύτερο ματς της πρώτης φετινής… διαβολοεβδομάδας, αλλά εν τέλει χρειάστηκαν μονάχα ένα καλό δεκάλεπτο, το τρίτο, για τη νίκη.