Εφές: “Πάτησε” την Μπάρτσα με ΜΥΘΙΚΟ Λάρκιν και… πατάει γερά στην τετράδα! (videos)

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν την προηγούμενη αγωνιστική απέκτησε… συγκάτοικο την Μπαρτσελόνα στην τέταρτη θέση, αλλά αυτό ήταν μόνο προσωρινό. Το μεταξύ τους ντέρμπι στο “Σινάν Ερντέμ” μόνο ντέρμπι δεν ήταν, με την Εφές να παίρνει τη νίκη, για να ανέβει στο 16-9 (οι Καταλανοί έπεσαν στο 15-10) και τη διαφορά, αφού ξεπέρασε το +15 του πρώτου γύρου, έχοντας πλεονέκτηκα και στην ισοβαθμία!

Ο Λάρκιν ήταν ο απόλυτος σταρ της βραδιάς, αφού είχε 37 πόντους, με 12/15 σουτ, με την Εφές να κάνει επίδειξη δύναμης και να φορτσάρει για το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs!

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη αγώνα

Η ομάδα του Αταμάν ήταν… τυφώνας από την αρχή, κάνοντας φοβερό πρώτο δεκάλεπτο, με νταμπλ σκορ (24-12), χτυπώντας αλλεπάλληλες φορές στο τρανζίσιον και με ελεύθερα σουτ από την περιφέρεια.

Ο Λάρκιν ήταν ασταμάτητος, με τους Καταλανούς να μην μπορούν να βρουν αντίδοτο, με τον Αμερικανό να έχει 15 πόντους ως την ανάπαυλα, με 6/6 σουτ (42-31)!

Η Μπάρτσα έκανε απόπειρα για να ξαναμπεί στο παιχνίδι με άξονα τον Τόμιτς (44-40, 23:30”), αλλά οι γηπεδούχοι πάτησαν εκ νέου το γκάζι για να επιστρέψουν σε διψήφια απόσταση και πλέον όλα “έπαιζαν” για τη διαφορά!

Ομως η ομάδα του Πέσιτς δεν μπορούσε ούτε το +15 του αγώνα του πρώτου γύρου να διαφυλάξει, με την τελευταία περίοδο να είναι το απόλυτο πάρτι της Εφές και του Λάρκιν, που διέλυσε κάθε αμυντικό σύστημα των Καταλανών και τη διαφορά να φτάνει και στο +26 (92-66), πριν το τελικό 92-70!

Σε ένα βράδυ όπου ο Σέιν Λάρκιν κάνει όλα αυτά τα απίστευτα που έκανε (37π. με 6/7 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 7/7 βολές) δεν υπήρχε άλλος σούπερ σταρ, με την Εφές πάντως να έχει για άλλη μια φορά εξαιρετικό και τον Μοερμάν (22π., 11ριμπ.), όσο η Μπαρτσελόνα έψαχνε αλλά δεν έβρισκε διακριθέντες, πέραν των ξεσπασμάτων Τόμιτς και Χάνγκα.

Που κρίθηκε

Η Εφές ήταν καταπληκτική, κάνοντας εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο (24-12), για να δώσει το στίγμα της και αντέδρασε τρομερά στην προσπάθεια της Μπάρτσα να επανέλθει στο παιχνίδι, αφού το 44-40 δεν είχε συνέχεια, με την ομάδα του Αταμάν να… συντρίβει και τη διαφορά του πρώτου αγώνα, φτάνοντας και στο +26!

Δεκάλεπτα: 24-12, 42-31, 64-53, 92-70

Διαιτητές: Γιόβτσιτς, Ρότσα, Λαουριναβίτσιους