Ρεάλ: Φοβερό comeback απέναντι σε Αρμάνι και ΤΡΟΜΕΡΟ Μάικ Τζέιμς! (vids)

Φοβερό ματς και ακόμα πιο φοβερός Μάικ Τζέιμς! Μπορεί η Αρμάνι να πήρε διαφορά 18 πόντων στα μέσα της δεύτερης περιόδου, όμως η Ρεάλ ανέτρεψε την σε βάρος της κατάσταση και με 92-89 πανηγύρισε μία ακόμα σημαντική νίκη!

Στους 35 πόντους σταμάτησε ο Αμερικανός των Ιταλών, οι οποίοι πλέον μετρούν 14-13 και θα ”παλέψουν” στα ίσα με τις ελληνικές ομάδες, για την πρόκριση! Όσο για τους πρωταθλητές, έχουν ρεκόρ 21-6, όμως παραμένουν τρίτοι, παρά την ισοβαθμία με την δεύτερη ΤΣΣΚΑ.

Ιστορικό ματς για τον Φελίπε Ρέγιες, με τον αρχηγό των νικητών να είναι πλέον ο πρώτος σε συμμετοχές παίκτης στην ιστορία της Ευρωλίγκας!

Για την 28η αγωνιστική, η Ρεάλ φιλοξενείται από τη Μπασκόνια (22/3, 21:30), ενώ η Μιλάνο υποδέχεται τον Παναθηναϊκό (22/3, 21:45).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Η Αρμάνι εξέπληξε τους πάντες και ξεκίνησε με θεαματικό τρόπο την αναμέτρηση. Τίποτα όμως δεν μας είχε προϊδεάσει γι’ αυτό που θα ακολουθούσε! Ο Μάικ Τζέιμς έκανε μία ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ πρώτη περίοδο και οδήγησε την ομάδα του στο 19-33!

Οι Ιταλοί συνέχισαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι και στο δεύτερο μέρος, με την διαφορά να φτάνει ακόμα και στο +18 (22-40) στο 12′! Η Ρεάλ παρόλα αυτά, όχι μόνο δεν πτοήθηκε, αλλά πρόλαβε να ”μαζέψει” την απόσταση πριν το ημίχρονο (50-56), έχοντας ως ”όπλο” την γνωστή πολυφωνία της στην επίθεση!

Ματσάρα και… Ρεάλ!

Οι γηπεδούχοι συνήλθαν πλήρως από το σοκ και χρειάστηκαν 4′ για να περάσουν και πάλι μπροστά στο σκορ (62-60). Σέρχιο Γιουλ και Άντονι Ράντολφ οδήγησαν επιθετικά τους Μαδριλένους, με την ιταλική ομάδα να κλείνει υπέρ της το τρίτο δεκάλεπτο (74-75) με buzzer beater του Τζέιμς Νάναλι.

Το φοβερό ματς της Μαδρίτης έμελλε να είναι ντέρμπι μέχρι τομ φινάλε του. Η Ρεάλ πατούσε πλέον καλύτερα και με τον Γκουστάβο Αγιόν να κάνει ζημιά στη ρακέτα της Μιλάνο, ξέφυγε με 6 (86-80) στο 35′. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και με τους Νεμάνια Νέντοβιτς-Τζέιμς Νάναλι και φυσικά Μάικ Τζέιμς, δεν άφησαν την κατάσταση να ξεφύγει. Γρήγορα όμως το 86-84 μετατράπηκε σε 92-84. Τζέιμς και Νάναλι μείωσαν εκ νέου σε 92-89 με 1:30 να απομένει. Και στο σημείο αυτό, η Αρμάνι αστόχησε σε τρία τρίποντα, την ώρα που η Ρεάλ επίσης δεν μπορούσε να βρει σκορ! Έτσι φτάσαμε στο τελικό 92-89!

Πού κρίθηκε: Με το σκορ στο 92-89, καμία ομάδα δεν μπόρεσε να βρει σκορ. Η Μιλάνο έψαχνε για το μεγάλο τρίποντο, όμως Τζέιμς Νάναλι, Τζεφ Μπρουκς και Νεμάνια Νέντοβιτς δεν βρήκαν στόχο!

Παίκτης-κλειδί: Εξαιρετικός για τους νικητές ο Σέρχιο Γιολυ με 14 πόντους και 4 ασίστ, με τον Γκουστάβο Αγιόν και Άντονι Ράντολφ να έχουν 11 πόντους-10 ριμπάουντ και 13 πόντους αντίστοιχα!

Ο Μάικ Τζέιμς ήταν όμως αυτός που ”έκλεψε” την παράσταση με 35 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ!

Τα δεκάλεπτα: 19-33, 50-56, 74-75, 92-89