ΤΣΣΚΑ: Ο ΦΟΒΕΡΟΣ Μάικ Τζέιμς “έκαψε” τη Χίμκι! (videos)

Σε ένα παιχνίδι, που ο Μάικ Τζέιμς έκανε πράγματα και θαύματα, η ΤΣΣΚΑ πήρε εύκολα το ντέρμπι της Μόσχας, ρίχνοντας στο καναβάτσο τη Χίμκι με σκορ 99-86! Φοβερή εμφάνιση και ο Ουίλ Κλάιμπερν, τρομερό 48,3% (14/29) από τα 6,75μ., εύστοχος αλλά δεν πανηγύρισε ο Αλεξέι Σβεντ.

Πλέον, η ΤΣΣΚΑ μετράει 3 νίκες σε ισάριθμα ματς, ενώ η Χίμκι γνώρισε τη πρώτη της ήττα, στο πρώτο εκτός έδρας παιχνίδι της φέτος.

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και έκανε πολύ γρήγορα το 12-3, μετά το αρχικό 4-3. Ο Μάικ Τζέιμς ήταν ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟΣ, με τη διαφορά να φτάνει τους 11 (20-9), την ώρα που ο Αλεξέι Σβεντ έδωσε κάποιες λύσεις για τη Χίμκι, το δεκάλεπτο όμως άνηκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους (29-20).

Ο Νταρούν Χίλιαρντ ήταν άξιος συμπαραστάτης του Τζέιμς στην επίθεση, Ουίλ Κλάιμπερν και Αντρέι Βοροντσέβιτς έδωσαν πολλές λύσεις, με τη διαφορά να βρίσκεται οριακά σε διψήφια επίπεδα, με την λέξη ”άμυνα” να είναι… άγνωστη λέξη για τις δύο ομάδες και κυρίως τη Χίμκι, με το 54-44 του ημιχρόνου να το επιβεβαιώνει.

Ίδια συνέχεια, ίδιος… Τζέιμς!

Η εκκίνηση του δεύτερου μέρους ήταν ανάλογη του φινάλε του πρώτου, με τον Τζέιμς να μην έχει ”μιλήσει” μετά το ξέσπασμα στο πρώτο δεκάλεπτο. Σβεντ και Γιάνις Τίμα προσπαθούσαν, Ντέβιν Μπούκερ και Τζέρεμι Έβανς βοήθησαν κυρίως στην αμυντική λειτουργία της Χίμκι, όμως ο Δημήτρης Ιτούδης είχε τον Τζέιμς σε ”τρελά” κέφια και κάπως έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο 76-60

Όλα τελείωσαν στα τελευταία δέκα λεπτά, με τη Χίμκι να μειώνει σε 84-77 στο 36′, η ΤΣΣΚΑ είχε όμως τις λύσεις και τη ψυχραιμία όχι μόνο να διατηρήσει τη διαφορά, αλλά και να τελειώσει το ματς στο +13 (99-86), κάνοντας έτσι το ”3 στα 3”, με τη Χίμκι να πέφτει στο 2-1.

Πού κρίθηκε: Αν και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε ένα καλό προβάδισμα από το πρώτο ημίχρονο, στο τρίτο είναι που ”καθάρισε”, όταν και επέστρεψε στη δράση ο Μάικ Τζέιμς, με τη διαφορά να ”αγγίζει” τους 20.

Παίκτης-κλειδί: Φυσικά ο Μάικ Τζέιμς! Ο Αμερικανός μέτρησε 28 πόντους (6/12 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 7/8 βολές), 5 ασίστ και 3 κλεψίματα. Εξαιρετικός και ο Ουίλ Κλάιμπερν με 21 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ 13 είχε ο Νταρούν Χίλιαρντ και 11 ο Ντάνιελ Χάκετ.

Στους 25 (6/11 τρίποντα) ο Αλεξέι Σβεντ, 18 (με 7 ριμπάουντ) είχε ο Ντέβιν Μπούκερ ενώ 12 (4/10 τρίποντα) μέτρησε ο Γιάνις Τίμα.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 54-44, 76-60, 99-86