Ζενίτ: Έπαιξε με την τύχη της, αλλά κατάφερε να φύγει με τη νίκη από το Κάουνας! (video)

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Δεν μπορούσε να χάσει αυτή την ευκαιρία, όσο κι αν -άθελα της- το επιδίωξε! Η Ζενίτ, μετά την μεγάλη επικράτηση επί του Ολυμπιακού, κέρδισε ξανά μετά από παράταση, αυτή τη φορά την κάκιστη Ζαλγκίρις.

Το τελικό 82-70 φέρνει φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Ματέους Πονίτκα, ο οποίος είχε 19 πόντους (9 στη παράταση), την ώρα που το double-double του Ζακ Λεντέι δεν ήταν αρκετό.

H εξέλιξη: Η πρώτη περίοδος εξελίχθηκε αρχικά σε προσωπική μονομαχία των Ουλανόβας (7 πόντοι) και Αγιόν (6 πόντοι), όμως ο πρώτος βρήκε βοήθεια στο πρόσωπα του Χέιζ (6 πόντοι), γεγονός που επέτρεψε στη Ζαλγκίρις να πάρει τα ηνία του αγώνα.

Η αφύπνιση του Όστιν Τζέιμς Χόλινς σε συνδυασμό με την δυστοκία των Λιθουανών έφερε την ισοπαλία στο ημίχρονο, με πολύ χαμηλό σκορ (28-28). Οι παίκτες του Σάρας Γιασικεβίτσιους προσπάθησαν να επαναφέρουν την τάξη, όμως οι Ρώσοι κάθε άλλο παρά ευκολοκατάβλητοι αποδείχθηκαν. Η Ζενίτ πήρε το προβάδισμα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και έδειχνε ικανή να καθαρίσει την υπόθεση. Έφτασε τη διαφορά μέχρι και τους επτά πόντους (58-51), ενώ προηγείτο με τρεις πόντους έχοντας την μπάλα, επτά δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Εκεί είναι που η ομάδα του Πλάθα έκανε ότι μπορούσε για να χάσει το ματς. Ο Αλμπισί υπέπεσε σε λάθος, ο Λεκαβίτσιους έτρεξε και κέρδισε φάουλ για τρεις βολές, ήταν αλάνθαστος και έστειλε το ματς στη παράταση!

Ακόμα και κάτω υπό αυτό το σοκ, οι Ρώσοι βρήκαν τρόπο να απαντήσουν και αυτός λέγεται Ματέους Πονίτκα!

Ο Πολωνός άσος πέτυχε τους πρώτους εννιά πόντους της ομάδας του στη παράταση και έδωσε την απαραίτητη ώθηση προκειμένου οι φιλοξενούμενοι να μην ξαναποκτήσουν… αυτοκτονικές τάσεις. Οι 20 πόντοι ενεργητικό στο έξτρα πεντάλεπτο ήταν υπέρ αρκετοί για τη Ζενίτ, που έφτασε σε μια πανάξια νίκη με 70-82.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 28-28, 43-44, 62-62, π.π. 70-82