Παναθηναϊκός: Χτίζει σερί, χτίζει αυτοπεποίθηση με Καλάθη-Τόμας! (vids)

EUROLEAGUE / ЁϠ- ˅͈Ɂ (֙ԏÑVɁ: ӉˇӠ́яՊS / EUROKINISSI)

Ο Παναθηναϊκός, υπό το βλέμμα του Ρικ Πιτίνο, κέρδισε τη Βαλένθια με σκορ 91-80 και συνέχισε χωρίς απώλειες στο ΟΑΚΑ για τη δεύτερη σερί επικράτηση.

Οι Ισπανοί είχαν σε κέφια τον Τζόρνταν Λόιντ, όμως το δίδυμο ΝτεΣον Τόμας-Νικ Καλάθη ήταν τρομερό, έχοντας και πολλές βοήθειες στην επίθεση. Μάλιστα, ο ηγέτης των νικητών έχασε το triple-double για μία μόνο ασίστ! Το τρίποντο ήταν και πάλι σύμμαχος των ”πράσινων” (10/19 με 52,6%) στην επιστροφή του Νίκου Παππά στη δράση μετά από 295 ημέρες!

Πιτίνο: Απόλυτη αποθέωση στο ΟΑΚΑ! (photos-videos)

Πλέον, οι πράσινοι μετρούν 4 νίκες σε 7 ματς, με τους Ισπανούς να επιστρέφουν στα… γνώριμα με 6 ήττες!

Για την 8η αγωνιστική, ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Άλμπα Βερολίνου (14/11, 21:00), ενώ η Βαλένθια φιλοξενεί τη Μπάγερν Μονάχου (15/11, 22:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Με τον ΝτεΣον Τόμας ορεξάτο, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα και έφτασε γρήγορα στο 11-5, πριν ”απαντήσει” με 8-0 η Βαλένθια. Το τρίποντο δούλεψε για τους ”πράσινους” και με δικό τους 10-0, προηγήθηκαν με 21-13, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 26-18  με 3/3 βολές του Ταϊρίς Ράις.

Η επιστροφή του Νίκου Παππά στην Ευρωλίγκα μετά από 10 μήνες συνδυάστηκε με τον καλύτερο τρόπο. Με 2/2 τρίποντα έβαλε τον Παναθηναϊκό σε θέση οδηγού για το 38-25 στο 14′, ξεσηκώνοντας το ΟΑΚΑ. Ο Κίνο Κολόμ έδωσε ρυθμό στην επίθεση των Ισπανών με αποτέλεσμα να μειώσουν σε 35-30, με τους ”πράσινους” να μένουν χωρίς σκορ για 3:30′, πριν οι Νικ Καλάθης και Τζίμερ Φρεντέτ να προσφέρουν και θέαμα, για το 45-35 του ημιχρόνου.

Αντέδρασε η Βαλένθια, ”καθάρισε” ο Παναθηναϊκός!

Η βράβευση και αποθέωση του Ρικ Πιτίνο φαίνεται πως… βοήθησε τον Παναθηναϊκό, ο οποίος βρέθηκε μόλις στο +1 (49-48) στο 23′, με τη Βαλένθια να έχει καλύψει τη διαφορά. Ο Καλάθης κράτησε μπροστά τον Παναθηναϊκό, μέχρι ο Τζόρνταν Λόιντ να πάρει το ”όπλο” του και να ισοφαρίζει σε 61-62 στο 28′! Ακολούθησε 7-2 του Παναθηναϊκού, με τη τέταρτη περίοδο να μπαίνει με σκορ 68-64.

Το 5-0 της τέταρτης περιόδου έδωσε νέα ώθηση στον Παναθηναϊκό, με τα τρία σερί τρίποντα να στέλνουν τη διαφορά στους 10 (79-69) στο 34′. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τα…. ηρωικά σουτ, ο Παναθηναϊκός ”έσφιξε” την άμυνά του, το ματς όμως δεν είχε τελειώσει (82-76 στο 38′). Το τρίποντο του Τζόνσον για το 85-76 έδωσε τέλος στην αναμέτρηση, με το τελικό σκορ να είναι το 91-80.

Πού κρίθηκε: Η Βαλένθια πήρε προβάδισμα με 61-62, εκεί όμως ακολούθησε ένα 12-2 του Παναθηναϊκού έβαλε γερές βάσεις για την επικράτηση. Το τρίποντο του Τζόνσον στο -1:22′ έκανε το 85-75 και έδωσε τέλος στο ματς!

Παίκτης-κλειδί: Εξαιρετικός ο ΝτεΣον Τόμας με 19 πόντους (8/9 σουτ) και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Νικ Καλάθης έκανε ΤΑ ΠΑΝΤΑ, καθώς μέτρησε 13 πόντους, 12 ριμπάουντ και 9 ασίστ, και έχασε ένα νέο triple-double για μία μόλις ασίστ! Πολύτιμες βοήθειες από τον Ταϊρίς Ράις με 14 πόντους, ενώ 11 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Ουέσλι Τζόνσον. ”Αθόρυβα” στους 12 ο Τζίμερ Φρεντέτ.

Τρομερός ο Τζόρνταν Λόιντ με 27 πόντους (8/10 σουτ), 8 ασίστ και 5 ριμπάουντ, όμως δεν πανηγύρισε στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 45-35, 68-64, 91-80