Αναντολού Εφές: Έβαλε τέλος στο εντός έδρας αήττητο της Βιλερμπάν! (videos)

Η Βιλερμπάν ήταν εξαιρετικά ανταγωνιστική σε ολόκληρο το παιχνίδι, αλλά στα 2-3 τελευταία λεπτά, η ποιότητα της Εφές και η παρουσία του Βασίλιε Μίτσιτς ήταν καθοριστικοί παράγοντες, για να πάρουν οι Τούρκοι την σημαντική νίκη στην Γαλλία.

Δείτε ΕΔΩ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα!

Πλέον, η Εφές παραμένει ιδιαίτερα ψηλά στην κατάταξη με ρεκόρ 7-2, ενώ η Βιλερμπάν βρίσκεται ακόμα στην οκτάδα με ρεκόρ 5-4, παρότι έχασε πρώτη φορά φέτος εντός έδρας στην Ευρωλίγκα, έχοντας κερδίζει Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό, Μπασκόνια και ΤΣΣΚΑ Μόσχας!

Το παιχνίδι

Σχεδόν… απόλυτη ισορροπία στο πρώτο μέρος

Ισορροπημένη ήταν η αναμέτρηση στο ξεκίνημα της, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (8-8 στο 4′), αλλά η Εφές με επιμέρους σκορ 11-4, προηγήθηκε για πρώτη φορά με +7 (19-12 στο 8′). Η πρώτη περίοδος έληξε με, την Βιλερμπάν να μειώνει σε 25-22 με επιμέρους σκορ 10-6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του ματς, οι δύο ομάδες σκόραραν με ευκολία κάτι που βοήθησε την Εφές, να διατηρήσει το προβάδισμα με 35-31 (στο 15′). Ο ρυθμός όπως ήταν λογικό έπεσε και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο (39-38 στο 18′), ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με, τους Τούρκους μπροστά με 46-45.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο “καθάρισε” έστω και δύσκολα η Εφές!

Το ντέρμπι στην Λυών στο δεύτερο ημίχρονο,ε τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 51-51 (στο 24′) και την Βιλερμπάν να είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστική. Η Εφές με επιμέρους σκορ 10-5, προηγήθηκε μετά από ώρα με 61-56 (στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε, με τους παίκτες του Εργκίν Αταμάν μπροστά με 70-66.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο ρυθμός ανέβηκε με τους Τούρκους να κρατάνε συνεχώς το προβάδισμα (77-73 στο 34′) και να φαντάζουν φαβορί για το διπλό. 2 λεπτά πριν το τέλος, η Εφές με επιμέρους σκορ 9-4, “καθάρισε” την υπόθεση νίκη όντας μπροστά με 86-77. Τελικά η Βιλερμπάν γνώρισε την εντός έδρας ήττα από την Αναντολού Εφές με 90-84!

Που κρίθηκε: 5΄λεπτά πριν το φινάλε, η Εφές ήταν μπροστά με 77-73, όμως με ένα επιμέρους σκορ 9-4 και προηγούμενη πλέον με 86-77 (στο 38′) “κλείδωσε” το μεγάλο διπλό.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λάρκιν ήταν καθοριστικός αν και άστοχος(2/7 σουτ, 14/14 βολές) με 17 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ μεγάλο ματς έκανε ο Μίτσιτς με 16 πόντους, 8 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Μπομπουά με 16 πόντους, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ. Ακόμα ξεχώρισε, ο Σανλί με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 45-46, 66-70, 84-90