Εφές: ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ Λάρκιν, διέλυσε τη Μπάγερν και όλα τα ρεκόρ! (vids)

Η Εφές κέρδισε με τη Μπάγερν με σκορ 104-75, όμως τίποτα δεν έχει σημασία, όταν σας πούμε πόσους έβαλε ο Σέιν Λάρκιν. Ο Αμερικανός γκαρντ είχε 49 ΠΟΝΤΟΥΣ και διέλυσε το ρεκόρ καριέρας της Ευρωλίγκας, που ήταν 41!

Με το αποτέλεσμα αυτό, η Εφές παρέμεινε στη πρώτη θέση με 9 νίκες και 2 ήττες, ενώ η Μπάγερν υποχώρησε στο 4-7.

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Για την 12η αγωνιστική, η Εφές φιλοξενείται από τη Μπασκόνια (6/12, 22:00), ενώ η Μπάγερν ταξιδεύει στο Τελ Αβίβ για το ματς με τη Μακάμπι (5/12, 21:05).

Η εξέλιξη: Η Εφές ξεκίνησε… φουριόζα την αναμέτρηση με 10-2, με τον Τίμπορ Πλάις να κάνει θραύση στη ρακέτα της Μπάγερν. Η διαφορά ανέβηκε ακόμα και στο +10 (28-18), με τον Σέιν Λάρκιν να είναι ΦΩΤΙΑ με 14 πόντους (1/1 δίποντα, 4/5 τρίποντα), όμως ο ΝτεΜάρκους Νέλσον φρόντισε να κλείσει το δεκάλεπτο με 30-22.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο, με τον Βλάντιμιρ Λούτσιτς να δίνει λύσεις στην ομάδα του Μονάχου, όμως οι γηπεδούχοι είχαν σε μεγάλο βράδυ τον Λάρκιν με 25 πόντους και έτσι το ημίχρονο έκλεισε με 17 πόντους (57-40)!

Το ”καθάρισε” ο ΜΥΘΙΚΟΣ Λάρκιν!

Όλα τελείωσαν στη τρίτη περίοδο. Μπορεί στο 23′ το σκορ να ήταν 59-50, όμως ο Λάρκιν έκανε ΤΑ ΠΑΝΤΑ και με σχεδόν αλάνθαστο τρόπο, η απόσταση των δύο ομάδων ξέφυγε, φτάνοντας ακόμα και το +18 (76-58), με την εικόνα του ματς να ”μαρτυρά” την τελική κατάληξη του αγώνα.

Ο Λάρκιν έμοιαζε ασταμάτητος, κάνοντας νέο ρεκόρ καριέρας (37 το προηγούμενο) και το μόνο που είχε ενδιαφέρον πλέον στην αναμέτρηση ήταν το αν ο Αμερικανός θα κάνει το απίστευτο και θα ξεπεράσει τους 41 πόντους! Τελικά, το κατάφερε με 49 ΠΌΝΤΟΥΣ μέσα στην απόλυτη αποθέωση, με το 104-75 να είναι το τελικό σκορ.

Πού κρίθηκε: Η τρίτη περίοδος ήταν η καθοριστική, με την Εφές ή πιο συγκεκριμένα ο Λάρκιν, να κάνει επιμέρους 16-8 και από το 60-50, πήγε στο 76-58, για το ουσιαστικό φινάλε του ματς.

Παίκτης-κλειδί: Δεν χρειάζονται λόγια για αυτά που έκανε ο Σέιν Λάρκιν. Με 49 πόντους (5/7 δίποντα, 10/12 τρίποντα, 9/10 βολές) και 5 ασίστ, ήταν με διαφορά ο κορυφαίος των νικητών, σε μία ΙΣΤΟΡΙΚΗ εμφάνιση! Από 17 και 18 είχαν ο Σερτάκ Σανλί και Βλάντιμιρ Λούτσιτς.

Τα δεκάλεπτα: 30-22, 57-40, 76-58, 104-75