Ρεάλ: Έκαμψε την αντίσταση της Βαλένθια και διεύρυνε το σερί της! (videos)

2019-12-05T22:46:15+00:00 2019-12-05T23:16:33+00:00.

05/Dec/19 22:46

Η Ρεάλ αποδείχθηκε καλύτερη στο… επιθετικό σόου της Μαδρίτης, επικρατώντας της μαχητικής Βαλένθια σε ένα παιχνίδι 210 πόντων, στον αγώνα που έκλεισε την 12η αγωνιστική της EuroLeague.

Του Γιάννη Γιανναράκη/ info@eurohoops.net

Σε ένα ματς… NBA, η Ρέαλ αποδείχθηκε βρήκε λύσεις σε όλους τους γρίφους της Βαλένθια, την οποία εν τέλει και νίκησε με  .

Οι Μαδριλένοι έφτασαν τις επτά σερί νίκες (9-3), πέρασαν στην κορυφή την Εφές και περιμένουν ένα στραβοπάτημα της για να μείνουν εκεί.

Μεγάλος πρωταγωνιστής από πλευράς γηπεδούχων ήταν ο Άντονι Ράντολφ (18 πόντοι, 12 εκ των οποίων στην πρώτη περίοδο) αλλά και ο Φακούντο Καμπάτσο, ο οποίος μοίρασε μόλις… 17 ασίστ σε 23 λεπτά, πετυχαίνοντας την τρίτη καλύτερη επίδοση στην ιστορία της Ευρωλίγκα!

Από πλευράς φιλοξενούμενων, οι οποίοι αποδείχθηκαν δυσκολοκατάβλητο εμπόδιο, ξεχώρισαν οι Τζόρνταν Λόιντ (21 πόντοι με 5 ασίστ) και Μάικ Τόμπι (20 πόντοι και 4 ριμπάουντ).

Η εξέλιξη: Η πρώτη περίοδος εξελίχθηκε σε μια επιθετική πανδαισία. Μόνο επιθετική. Οι δύο ομάδες, υπηρετώντας άρρηκτα το ισπανικό ταμπεραμέντο τους, επιδόθηκαν σε μια μονομαχία που είχε ως αποτέλεσμα 59 συνολικά πόντους με 11/20 τρίποντα!

Οι Μαδριλένοι είχαν ένα ελάχιστο προβάδισμα (30-29), χάρη στους Ράντολφ και Κοζέρ (20 πόντοι αθροιστικά με 6/7 τρίποντα) αλλά και στις εμπνέυσεις του Καμπάτσο (5 πόντοι, 6 ασίστ).

Πάντως, οι παίκτες του Λάσο δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν καθ’ όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, μιας και οι φιλοξενούμενοι απέδειξαν το παρκέ πως, σε αντίθεση με την αρχή της σεζόν, είναι “σκληρό καρύδι” (53-49).

Οι Μαδριλένοι έφταναν πολλάκις στο +6 όμως αδυνατούσαν να χτίσουν μια διαφορά μερικής έστω ασφαλείας. Αυτό έμελλε να αλλάξει από τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου. Οι συνεχόμενες εξαιρετικές δημιουργίες του Καμπάτσο έδωσαν ρυθμό στην Ρεάλ, η οποία έφτασε γρήγορα μέχρι και το +11 (77-66). Η Βαλένθια έριξε την διαφορά στους επτά, όμως ένα buzzer-beater του Κάρολ στο τέλος της περιόδου έστειλε και πάλι το σκορ σε διψήφια τιμή.

Το γεγονός πως οι γηπεδούχοι, προεξάρχοντος του αμερικανού, ξεκίνησαν το τελευταίο δεκάλεπτο με σερί 7-0 (87-70), δημιούργησε την εντύπωση πως η σεμνή τελετή είχε λάβει τέλος. Η Βαλένθια όμως έβγαλε και πάλι αντίδραση. Με συνεχόμενα τρίποντα από τους Λόιντ και Λαμπεϊρί έριξε και πάλι την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (89-81 και 94-87) και εν τέλει χρειαζόντουσαν τα μεγάλα σουτ του μέχρι τότε άπραγου Τρέι Τόμκινς αλλά και του Κοζέρ για να καμφθεί η αντίσταση τους.

Παίκτης-κλειδί: Αν το πάμε με βάση την εικόνα της στατιστικής, εκείνος θα έπρεπε να είναι ο Άντονι Ράντολφ. Δεν γίνεται όμως σε μια τέτοια βραδιά να παραβλέψεις τα κατορθώματα του Φακούντο Καμπάτσο. Ο αργεντινός μπορεί να μην σκόραρε (8 πόντοι), όμως κατάφερε να μοιράσει 17 ασίστ σε 23 λεπτά συμμετοχής. Το τρομακτικό αυτό νούμερο τον έφερε στην τρίτη θέση όσον αφορά την ιστορία της EuroLeague (πίσω μόνο από τους Γιόβιτς και Καλάθη) και στην πρώτη στην ιστορία των Μαδριλένων.

Που κρίθηκε το παιχνίδι: Στην αντίδραση της Ρεάλ μετά το τελευταίο χρονικά ξέσπασμα της Βαλένθια. Όταν ο Λαμπεϊρί έκανε το σκορ 89-81, ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους 11-2 των φιλοξενούμενων, οι φωνές του Πάμπλο Λάσο φαίνεται πως αντήχησαν για τα καλά στα αυτιά των παικτών. Ο τεχνικός της “Βασίλισσας” έκανε μάλιστα και μερικές διορθωτικές κινήσεις προσώπων που εν τέλει τον δικαίωσαν, με χαρακτηριστικότερο όλων το παράδειγμα του Τρέι Τόμκινς, ο οποίος παρότι απών μέχρι εκείνο το σημείο, πέτυχε δύο σουτ-μαχαιριές που έγειραν μια και καλή την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

Tα δεκάλεπτα: 30-29, 53-49, 80-70, 111-99