Μακάμπι: Με Χάντερ ΤΣΑΚΙΣΕ την ΤΣΣΚΑ! (videos)

2019-12-12T22:05:35+00:00 2019-12-12T23:26:54+00:00.

12/Dec/19 22:05

Η Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκανε διψήφια ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και με κορυφαίο τον Οθέλο Χάντερ “λύγισε” την ΤΣΣΚΑ του Δημήτρη Ιτούδη στο Τελ Αβίβ (90-80), για την τρίτη σερί νίκη της!

Η ελληνική μονομαχία των πάγκων στο Τελ Αβίβ ανέδειξε θριαμβευτή τον Γιάννη Σφαιρόπουλο, με τη Μακάμπι να κάνει 10-0 στο τέλος και να ανεβαίνει στο 9-4, αφήνοντας τους πρωταθλητές Ευρώπης στο 8-5!

Μπορεί η ΤΣΣΚΑ να είχε διψήφια διαφορά στο 23′ (49-60) και παρά την μεγάλη αντεπίθεση των γηπεδούχων βρέθηκε στην ισοπαλία με τον Τζέιμς (80-80), αλλά στα τελευταία 2:22” η Μακάμπι έτρεξε σερί 10-0, με τον Χάντερ (20π.) να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής στο τελικό σπριντ, ώστε η ομάδα του Σφαιρόπουλου να νικήσει για τρίτη σερί αγωνιστική, έχοντας στην πρώτη γραμμή και τον Ουίλμπεκιν (22π., 9ασ.)!

Διαβάστε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη αγώνα

Η ΤΣΣΚΑ έκανε εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο, αφού μετά το 17-14 της Μακάμπι (6′) έτρεξε 3-15 μέσα σε τέσσερα λεπτά, με Τζέιμς και Μπέικερ (20-29)!

Μάλιστα το προβάδισμα των φιλοξενούμενων ήταν και στο +12 (23-35, 12′), με τον Ουίλμπεκιν να παίρνει μπροστά ώστε η ομάδα του Σφαιρόπουλου να κλείσει λίγο την ψαλίδα ως την ανάπαυλα (45-52, 20′).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο ως το 23′ (49-60), αλλά η Μακάμπι τον ανέκτησε και με σερί 13-0 έφεραν τα πάνω-κάτω (62-60, 28′) για να πάρουν τα ηνία με τον Μπράιαντ (66-64, 30′)!

Η διαφορά υπέρ της έφτασε στο +8 (72-64, 31′), αλλά ο Μάικ Τζέιμς παρά την αστοχία του, απάντησε (80-80, 37′).

Εκεί ήταν δυναμικά παρών ο Χάντερ, ο οποίος με φόλοου έκανε το 82-80 και με παλικαρίσιο ποστ απ το 86-80, 39′), με τη Μακάμπι να ολοκληρώνει εκπληκτικά το ματς με 10-0 για έναν μεγάλο θρίαμβο!

Ο Σκότι Ουίλμπεκιν (22π., 9ασ.) ήταν εξαιρετικός σε διάρκεια, όμως το πραγματικό κλειδί ήταν ο Οθέλο Χάντερ, ο οποίος απέναντι στην παλιά του ομάδα είχε 20π., 7ριμπ. και καθοριστική παρουσία όταν το ματς ήταν σε τεντωμένο σχοινί! Ο Μάικ Τζέιμς από την άλλη πλευρά  είχε 22π., αλλά με 5/17 σουτ…

Που κρίθηκε

Η ΤΣΣΚΑ στο 23′ ήταν στο +11 (49-60), αλλά η Μακάμπι με 13-0 έφερε τα πάνω-κάτω (62-60) και κυρίως είχε την ψυχραιμία να αντιδράσει όταν ο Τζέιμς έφερε το ματς στα ίσια (80-80), με σερί 10-0 στα τελευταία 2:22” και με καθοριστικό παράγοντα τους 29-15 πόντους από λάθη, που αντιστάθμησαν το 25-37 στα ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 20-29, 45-52, 66-64, 90-80.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Γκαρθία, Νέντοβιτς