ΤΣΣΚΑ-Αρμάνι 78-75: Επικό ματς, επικότερος Χάκετ με ΤΡΙΠΛΟ ρεκόρ καριέρας! (videos)

2019-12-26T19:54:10+00:00 2019-12-26T20:49:28+00:00.

26/Dec/19 19:54

Μετά από μια μάχη που θα θυμόμαστε για καιρό, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας των εκπληκτικού Ντάνιελ Χάκετ κατάφερε να επικρατήσει της Αρμάνι με 78-75, παρά την υπερπροσπάθεια του πρώην Μοσχοβίτη, Τσάτσο Ροντρίγκεθ.

Του Γιάννη Γιανναράκη/ info@eurohoops.net

Κάτι τέτοιες βραδιές σε κάνουν να καταλαβαίνεις για ποιο λόγο ο Ντάνιελ Χάκετ αγαπήθηκε τόσο πολύ κατά την διάρκεια της παρουσίας του στην Ελλάδα. Ο Ιταλός γκαρντ ήταν… βγαλμένος από τα παλιά, πέτυχε ρεκόρ καριέρας σε πόντους (28), τρίποντα (6) και κλεψίματα (4) και οδήγησε την ΤΣΣΚΑ σε μια σπουδαία νίκη με 78-75 επί της Αρμάνι Μιλάνου του εξαιρετικού αλλά μοιραίου Σέρχιο Ροντρίγκεθ (13 πόντοι, οι 11 στο δεύτερο μέρος).

Εξαιρετικός ήταν και ο Μάικ Τζέιμς στο πρώτο του παιχνίδι κόντρα στην πρώην ομάδα του (17 πόντοι με 1/6 τρίποντα, 11 ασίστ, 6 ριμπάουντ, 8 κερδισμένα φάουλ), παρά τις όποιες… απροσεξίες του στις τελευταίες κατοχές της ομάδας του.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο αγώνας δεν έλαβε χώρα στη Μόσχα αλλά στο Καλίνιγκραντ, εκεί όπου θα φιλοξενηθεί και ο Παναθηναϊκός την επόμενη αγωνιστική.

Η εξέλιξη: Η πρώτη περίοδος χαρακτηρίστηκε από την εκατέρωθεν αστοχία, όμως οι Μοσχοβίτες κατόρθωσαν να έχουν το πάνω χέρι με μεγάλους πρωταγωνιστές τον Χάκετ (7 πόντοι, 2 ασίστ) αλλά και τον θεαματικό Μπόλομποϊ.

Ωστόσο, η κατάσταση άλλαξε άρδην στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό επιθετικά, την ώρα που το τρικ του Μεσινά με τις συνεχόμενες βοήθειες πάνω στον Μάικ Τζέιμς είχε εντυπωσιακά αποτελέσματα (5 πόντοι με 1/7 σουτ, 2 λάθη). Οι Ιταλοί έτρεξαν ένα σερί 12-0, πήραν το προβάδισμα και έφτασαν πολλές φορές στις παρυφές της διψήφιας διαφοράς, όμως ο Ντάνιελ Χάκετ κράτησε την ομάδα του σε κοντινή απόσταση, σε ένα πρώτο μέρος με 22 χαμένα τρίποντα (3/16 και 1/10 αντίστοιχα)!

Ήταν προφανές πως δίχως την συνεισφορά του σταρ της, η ΤΣΣΚΑ θα είχε προβλήματα. Εκείνος όμως έμελλε να επιστρέψει αλλαγμένος από την ανάπαυλα. Αρχικά, προσέφερε απλόχερα καλάθια στους Χάκετ και Βόιτμαν, οι οποίοι βοήθησαν τους Ρώσους να τρέξουν ένα σερί 13-0 στην αρχή του ημιχρόνου (45-41).

Μετέπειτα, σκόραρε άλλους 12 πόντους, αλλάζοντας πλήρως τον ρυθμό του αγώνα. Ωστόσο, ο Τζέιμς δεν ήταν ο μόνος πρώην που έκανε όργια. Ο Τσάτσο Ροντρίγκεθ ήταν ο βασικός λόγος που η Αρμάνι άντεξε και ανταπάντησε. Σκόραρε οκτώ πόντους στην τρίτη περίοδο, πέντε εκ των οποίων στο 7-0 με το οποίο έκλεισε την περίοδο η ιταλική ομάδα, εκμεταλλευόμενη την κάκιστη συγκομιδή του second unit της ΤΣΣΚΑ (59-61).

Ο Σκόλα διεύρυνε αυτό το σερί στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου, όμως το τέταρτο φάουλ του αργεντινού δημιούργησε έναν επιπλέον πονοκέφαλο στον Μεσίνα, που είδε τα χειρότερα να έρχονται.

Εν τέλει, όντως ήρθαν! Ο Χίλιαρντ έδωσε σημαντικότατες βοήθειες, όμως το 12-0 της ΤΣΣΚΑ είχε έναν και μόνο πρωταγωνιστή. Ο Ντάνιελ Χάκετ έβαλε φωτιά στο Καλίνιγκραντ. Σκόραρε 28 πόντους (ρεκόρ καριέρας) με 6 τρίποντα (ρεκόρ καριέρας), ενώ έκανε και το κλέψιμο που ουσιαστικά τελείωσε την υπόθεση νίκη, φτάνοντας τα 4 (επίσης ρεκόρ καριέρας), σώζοντας και τον Μάικ Τζέιμς, ο οποίος… ανταγωνίστηκε με τον Τσάτσο για το ποιος θα είναι ο δήμιος της αναμέτρησης.

Παίκτης-κλειδί: Στα χαρτιά, κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Μάικ Τζέιμς (28 στο ranking έναντι 27 του Χάκετ). Ωστόσο, είναι πασιφανές πως αν δεν υπήρχε ο πάλαι ποτέ άσος του Ολυμπιακού, η ΤΣΣΚΑ δεν θα είχε καταφέρει να γλυτώσει την ήττα. Ο Ιταλός ήταν απολαυστικός καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης. Ξεκίνησε ζεστός και η ομάδα του Μεσίνα ουδέποτε μπόρεσε να τον περιορίσει, κάτι που φαίνεται από τους 28 πόντους που πέτυχε. Ταυτόχρονα, είχε και τέσσερα κλεψίματα, το τελευταίο εκ των οποίων σε ένα κρισιμότατο σημείο του αγώνα.

Που κρίθηκε: Στην αντίδραση της Αρμάνι όταν ο Σκόλα αναγκάστηκε να κάτσει στο πάγκο λόγω των φάουλ. Στην αρχή της τέταρτης περιόδου ο αργεντινός υπέπεσε σε δύο γρήγορα φάουλ, φτάνοντας τα τέσσερα. Αποσύρθηκε από το παρκέ 8’30” πριν το τέλος του αγώνα με το σκορ στο 64-65. Επέστρεψε στο ματς 6’06” πριν το φινάλε, με το σκορ στο 74-65. Οι αριθμοί μίλησαν.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 32-39, 59-61, 78-75