O Λεμπρόν μπορεί και μόνος του

2015-06-08T06:14:35+00:00 2015-06-08T06:25:59+00:00.

08/Jun/15 06:14

Mε τριπλ νταμπλ (39 π., 16 ρ., 11 ασ.) ο Λεμπρόν Τζέιμς και ο Μάθιου Ντελαβεντόβα με μερικές εξαιρετικές άμυνες και δύο κρίσιμες βολές στην παράταση πήραν τη νίκη με 95-93 στο Όκλαντ επί των Ουόριορς και ισοφάρισαν σε 1-1 τους τελικούς του ΝΒΑ.

Όλο το θέμα για τους Καβς ήταν ο Λεμπρόν σε ένα κακό ματς όπου ο Στεφ Κάρι απλά δεν μπορούσε να σκοράρει. Είχε μεν 19 πόντους όμως με 5/23 σουτ και έχασε το πιθανό νικητήριο καλάθι στην παράταση. Ο Κλέι Τόμπσον σημείωσε 34 πόντους, ωστόσο και οι δύο ομάδες σούταραν με λιγότερο από 40% στο παρκέ.

Ο κόουτς Ντέιβιντ Μπλατ επί της ουσίας χρησιμοποίησε επτά παίκτης – ο όγδοος Μάικ Μίλερ έπαιξε έξι λεπτά – αλλά και ακόμα και έτσι οι Ουόριορς βρίσκονταν πίσω στο σκορ και κατάφεραν με υπερπροσπάθεια στο φινάλε να πάνε το ματς στην παράταση. Ο Ρώσος σέντερ Τιμοφέι Μοζγκόφ έκανε νταμπλ νταμπλ (17 π., 11 ρ.) για τους νικητές, ενώ χρησιμοποιήθηκε 29 λεπτά από τον Μπλατ.