Έδειξε οίκτο η Ρεάλ στο τέλος

2015-10-22T23:46:13+00:00 2015-10-23T15:04:12+00:00.

22/Oct/15 23:46

Γιουλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης ξέσπασε πάνω στον Ερυθρό Αστέρα και η διαφορά θα ήταν “αστρονομική” αν οι πρωταθλητές Ευρώπης δεν κατέβαζαν ρολά στην τελευταία περίοδο

Η Ρεάλ Μαδρίτης αρχίζει να ξεπερνάει την κούραση των ηγετικών της στελεχών από το Ευρωμπάσκετ και το βαρύ σε ταξίδια πρόγραμμα των προηγούμενων ημερών και το απέδειξε διαλύοντας τον Ερυθρό Αστέρα στη Μαδρίτη με 98-71!

Οι πρωταθλητές Ευρώπης πέτυχαν τον αντίπαλό τους σοκαρισμένο από την μεγάλη απώλεια του Λούκα Μίτροβιτς, είχαν όρεξη να παίξουν καλό μπάσκετ και “πλήρωσε τη νύφη” η ομάδα του Σοφοκλή Σχορτσανίτη. Το παιχνίδι είχε λάβει διαδικαστικό χαρακτήρα από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Είναι χαρακτηριστικό πως η “βασίλισσα” προηγήθηκε με 22-6 στο πρώτο δεκάλεπτο και με το εκκωφαντικό 56-20 στο ημίχρονο!

Η τελευταία περίοδος ήταν εκείνη που βοήθησε τους φιλοξενούμενους να… αναπνεύσουν. Με επί μέρους σκορ 16-30, εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι η Ρεάλ κατέβασε ρολά και μάζεψαν κάπως την τελική διαφορά. Πέντε παίκτες του Λάσο τελείωσαν την συνάντηση με διψήφιο αριθμό πόντων (πρώτος σκόρερ ο Τζέισι Κάρολ με 19), ενώ από τον Ερυθρό Αστέρα διασώθηκαν οι Σιμόνοβιτς (12π), Τσίμπρες (15π) και ο Γιόβιτς, που μοίρασε 9 ασίστ.