2015-10-26T21:40:56+00:00 2015-10-26T22:08:24+00:00.

26/Oct/15 21:40

Δεύτερο συνεχόμενο στραπάτσο για την Φενέρμπαχτσε, που μετά την συντριβή στο Στρασβούργο, έχασε μέσα στην έδρα της με από την Κόνια που έχει ως στόχο την παραμονή της στην TBL

Του Νίκου Βαρλά / varlas@eurohoops.net

Νέο σοκ για την Φενέρμπαχτσε του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, που μετά την συντριβή στην Ευρωλίγκα από το Στρασβούργο, έχασε μέσα στην έδρα της από την Κόνιασπορτ, που έχει ως στόχο την παραμονή της στη κατηγορία με 73-74! “Δήμιος” της ο Κλέι Τάκερ με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ σούπερ παιχνίδι έκανε και ο Ταιρόν Μπράζελτον με 19 πόντους και 8 ασίστ! Τα τελευταία δύο λεπτά ήταν συγκλονιστικά και τελικά οι φιλοξενούμενοι πήραν την νίκη με 2 βολές του Τάκερ, ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος.

Πρώτος σκόρερ για την Φενέρ ο Εκπέ Ούντοχ με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 μπλοκ. Ο Κώστας Σλούκας έβαλε 10 πόντους και είχε 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και ένα λάθος σε 26 λεπτά συμμετοχής.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με 31-26, αλλά με την πάροδο του χρόνου στην επανάληψη τα πράγματα άλλαξαν. Αρχικά η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε με 46-34, αλλά οι φιλοξενούμενοι “έτρεξαν” ένα αναπάντεχο και φοβερό σερί 9-23 και προσπέρασαν με 55-57, 7.30” πριν το τέλος της αναμέτρησης!

Η ομάδα του Ζοτς αγχώθηκε, είχε νευρικότητα και δεν αντέδρασε σωστά. Ενάμισι λεπτό πριν το τέλος η Κόνια ήταν μπροστά με 66-72. Ο Σλούκας έβαλε δύο βολές (68-72), ο Νίκολα Κάλινιτς μια (69-72) και ο Έλληνας γκαρντ με δίποντο, μείωσε στον ένα πόντο (71-72) 50” πριν το τέλος! Η Φενέρμπαχτσε έβγαλε και την επόμενη άμυνα και ο Μπόμπι Ντίξον με δικό του καλάθι, έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (73-72) 20 δευτερόλεπτα πριν τελειώσει το παιχνίδι!

Ο κορυφαίος της αναμέτρησης Κλέι Τάκερ, κέρδισε τρεις βολές, ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος, με τον Νίκολα Κάλινιτς να του κάνει φάουλ πάνω σε προσπάθεια για τρίποντο. Ο Αμερικανός ευστόχησε στις 2 από τις 3, διαμόρφωσε το 73-74 και ο Ομπράντοβιτς πήρε τάιμ – άουτ με ένα δευτερόλεπτο να απομένει.

Η Φενέρ δεν είχε χρόνο να αντιδράσει, ο Κάλινιτς έκανε κακή πάσα και όλα τελείωσαν με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μια τεράστια νίκη και την Φενέρ να δέχεται δεύτερο “χτύπημα” μέσα σε λίγα 24ωρα. Ήταν μια εβδομάδα γεμάτη εκπλήξεις αφού έχασαν ακόμα οι Αναντολού Εφές και Ντογκούς Νταρουσάφακα.