Συγκλόνισε ο Χάρντεν στο Λος Άντζελες

2015-11-08T11:14:43+00:00 2015-11-08T11:14:43+00:00.

08/Nov/15 11:14

Του Νίκου Βαγγέλη/vaggelis@eurohoops.net

Αγώνα-διαφήμιση του μπάσκετ είχαμε στο “Staples Center” του Λος Άντζελες, με τον Τζέιμς Χάρντεν να αντέχει απέναντι στα θηρία των Κλίπερς και να οδηγεί τους Ρόκετς στον μεγάλο διπλό: 109-105.

Ο αριστερόχειρας αρχισκόρερ της ομάδας του Χιούστον συγκλόνισε ξανά με την εμφάνισή του. Τα έβαζε με όλους και με όλα, υπογράφοντας τη νίκη των “ρουκετών” με μυθικά επιτεύγματα.

Όσο απίστευτο κι αν ακούγεται το προσωπικό του κοντέρ έγραψε 46 πόντους σε 39 λεπτά συμμετοχής! Πήρε από το χέρι τους Ρόκετς στην επίθεση, έχοντας 13/14 ελεύθερες βολές, 9/16 δίποντα και 5/10 τρίποντα, με την αντίπαλη άμυνα να αδυνατεί να τον σταματήσει, παρότι ο Ντοκ Ρίβερς άλλαξε διάφορους παίκτες στο μαρκάρισμά του.

Άξιος συμπαραστάτης του μεγάλου ηγέτη των Τεξανών ήταν ο επίσης φοβερός Ντουάιτ Χάουαρντ, ο οποίος έπαιξε 29 λεπτά και είχε 20 πόντους με 8/10 δίποντα και 20 ριμπάουντ!

Για τους Κλίπερς πήγε στράφι η τρομερή βραδιά του Μπλέικ Γκρίφιν, που είχε πληθωρική παρουσία με 35 πόντους (7/8 ελεύθερες βολές, 14/22 σουτ εντός πεδιάς), 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ο “Τζέι Τζέι” Ρέντικ είχε 19 πόντους και ο ΝτιΆντρε Τζόρνταν 11 πόντους, 14 ριμπάουντ και 4 κοψίματα.