Υπόθεση δέκα λεπτών για Φενέρ!

2015-11-19T23:28:46+00:00 2015-11-19T23:51:06+00:00.

19/Nov/15 23:28

Η Φενέρμπαχτσε ήταν ασταμάτητη στο πρώτο δεκάλεπτο και με επιμέρους 30-10 έβαλε τις βάσεις για την εύκολη επικράτηση (84-67) επί της Μπάγερν στο Μόναχο

Η Φενέρμπαχτσε ήταν ασταμάτητη στο πρώτο δεκάλεπτο και με επιμέρους 30-10, έβαλε τις βάσεις για την εύκολη επικράτηση (84-67) επί της Μπάγερν στο Μόναχο.

Μολονότι στο τουρκικό πρωτάθλημα αντιμετωπίζει αρκετά προβλήματα, έχοντας ρεκόρ 3-3, στην Ευρωλίγκα η Φενέρμπαχτσε εντυπωσιάζει… Η ομάδα του Ομπράντοβιτς μετά την ήττα από τη “νεοφώτιστη” Μπουγιουτσεκμετσέ την Κυριακή, ξέσπασε στο Μόναχο, επικρατώντας της Μπάγερν κι απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής στον Α’ όμιλο με ρεκόρ 5-1.

Παρά την απουσία του Κώστα Σλούκα (έμεινε εκτός αποστολής λόγω προβλήματος στην ωμοπλάτη), η Φενέρ έβαλε τις βάσεις για τη νίκη από πολύ νωρίς. Συγκεκριμένα, από το πρώτο δεκάλεπτο όταν έκανε μια σχεδόν τέλεια περίοδο και με τον Μπόμπι Ντίξον να σημειώνει 16 πόντους, προηγήθηκε με 30-10! Από εκεί και πέρα, οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν με ευκολία ένα προβάδισμα που κυμαινόταν στο 20 πόντους.

Που κρίθηκε

Είναι περιττό να αναφέρουμε ότι καθοριστικό ρόλο έπαιξε το πρώτο δεκάλεπτο αλλά πέρα από αυτό άξιο αναφοράς είναι το γεγονός ότι η Φενέρ έκανε μόλις ένα λάθος στο πρώτο μέρος. Επίσης, η τουρκική ομάδα είχε 14/33 τρίποντα και 21 ασιστ.

Ο Μπόμπι Ντίξον σημείωσε 16 από τους 30 πόντους της Φενέρ στην πρώτη περίοδο όταν ουσιαστικά κρίθηκαν κι ο νικητής. Ο Αμερικανός γκαρντ τελείωσε το ματς με 25 πόντους, έχοντας 7/13 τρίποντα.